Cennet sahipsiz kaldı

İhalesi tamamlanmayan Turgut Şelalesi ortada kaldı

Cennet sahipsiz kaldı

Marmaris'e 30 kilometre uzaklıktaki Turgut Mahallesi sınırları içindeki tatilci ve yabancı turistlerin en önemli uğrak yerlerinden sığla ağaçlarıyla çevrili Turgut Şelalesi, 2007 yılına kadar 27 yıl boyunca devlete vergi ödenmeksizin mahalleye dönüştürülen Turgut Köy Muhtarlığı'nca işletildi.

1/ 11
Cennet sahipsiz kaldı

2007 yılında köy muhtarı Naci İşler'in şelalenin kullanım hakkının tamamen kendilerine geçmesi için Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü'ne verdiği dilekçe ile işler tersine döndü. Şelalenin Orman Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu ortaya çıktı. Muhtarlık şelaleyi 49 yıllığına bedelsiz olarak kiralamak istedi.

2/ 11
Cennet sahipsiz kaldı

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü bu isteği kabul etmeyince şelale, yıllık 15 bin lira kira, KDV ve ağaçlandırma şartıyla 2008 yılında 3 yıllığına muhtarlığa kiralandı. Kontrat bitiminde ise şelaleyi kiralayan Köylere Hizmet Götürme Birliği, kazancın yüzde 40'ını alma koşuluyla şelaleyi Turgut Köyü Muhtarlığı'na kiraladı.

3/ 11
Cennet sahipsiz kaldı

Dönemin köy muhtarı Naci İşler, 8 Mart 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup yazarak şelaleyi geri istedi fakat bu istek kabul görmedi. Son yerel seçimlerde Muğla büyükşehir olunca da şelale Devir Tasfiye Komisyonu'nca valilik bünyesindeki Hizmet Vakfı'na devredildi.

4/ 11