Cep telefonu hırsızlığına karşı önlemler

Cep telefonu hırsızlığına karşı önlemler

Cep telefonu hırsızlığına karşı önlemler

iPhone, Samsung Galaxy serisi gibi akıllı telefonlarının cazibesi tüketicileri olduğu kadar hırsızları da cezbediyor. Bu cihazların yaygınlaşmaya başlamasından beri telefon hırsızlığında da artış gözlendi.

New York Times gazetesş, cep telefonu hırsızlığına karşı korunmanın 7 yolunu yazdı:

1/ 9
Cep telefonu hırsızlığına karşı önlemler


Yunus gibi olun
Yunuslar beklenmedik tehlikelere karşı tek gözleri açık uyurlar. Eğer cep telefonunuzu metroda, otobüste ya da yolda yürürken kullanmanız gerekiyorsa dikkatinizin bir bölümünü etrafınızda olup bitene ayırın. Restoran, cafe, bar gibi yerlerde telefonunuzu masanın üzerine koymayın. Polis incelemeleri telefon hırsızlarının ince soygun taktikleri geliştirdiğini gösteriyor. Örneğin yolda yürürken telefonla konuşurken ensenize inen bir şaplakla telefonunuz havalanırken daha yere düşmeden hırsızlar kapıp kaçıyor.

2/ 9
Cep telefonu hırsızlığına karşı önlemler


Telefonunuzu mutlaka kilitleyin
Telefon çalındıktan kısa biri süre sonra hatta dakikalar içerisinde, içindeki kişisel bilgiler hırsızların eline geçip yok ediliyor ya da kötü niyetle kullanılabiliyor. Örneğin San Fransisco'da bir kadının çalınan telefonu için bir kaç hafta sonra Şili'den bir telefon gelir. Arayan kişi kadının telefonda kayıtlı çıplak resimlerini yayınlayacağını söyleyerek para istiyordu. Böyle durumlara düşmemek için telefonunuzu açıp kapamak için mutlaka şifre kullanın.

3/ 9
Cep telefonu hırsızlığına karşı önlemler


Seri ve kimlik numaralarını bilin
Telefonunuzun model ve seri numaraları ile kimlik numarasını bir yere yazın. Telefon çalınınca bunları hemen polise ve hizmet aldığınız telefon şirketine bildirin. Telefonunuzun kimliğini (IMEI ) bulmanız için çeşitli yollar var. Bir çok telefonun hangi tuşlara basınca pop numarasının ekranda görüneceği kullanıcı kitabında yazar. Ya da telefonun pilini çıkardığınızda altındaki bölümde IMEI ve seri numarasını bulabilirsiniz.

4/ 9