Ciğerimiz, canımız yandı!

Ciğerimiz, canımız yandı!

Ciğerimiz, canımız yandı!

Balıkesir, Hatay, Muğla ve Mersin'de çıkan orman yangınlarında onlarca hektar ormanlık alan kül oldu. Alevler filmlerdeki yanardağ kraterleri gibi göründü ancak Türkiye'nin ciğerleri yok oldu. Ve yanan sadece ormanlar değildi...Daldaki kuş, yamaçtaki kaplumbağa, tilki hatta karıncalar...Aynı zamanda canımız yandı.

1/ 23
Ciğerimiz, canımız yandı!

Balıkesir'in Kepsut İlçesi'ne bağlı Sarıfakılar Köyü yakınlarında dün saat 15.00 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını başladı. Alevler, şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla yayıldı.

2/ 23
Ciğerimiz, canımız yandı!

Havadan müdahale için çevre il ve ilçelerde konuşlu helikopterle uçaklara çağrı yapıldı. Önce Ovacık Köyü'ne doğru ilerleyen yangın rüzgarın etkisiyle yön değiştirip Tilkicik ve Sarıçayır köylerinin bulunduğu alana doğru genişledi. Arazinin sarp olması nedeniyle müdahalede güçlük çekildi. Yangına, iki uçak, beş helikopter, 50 arazöz ve çok sayıda yer işçisi ile köylü müdahale etti.

3/ 23
Ciğerimiz, canımız yandı!


1000 HEKTAR YANDI
Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, yangının Karafakılar Köyü’ndeki bir tarım arazisinden başladığını düşündüklerini belirterek, şöyle dedi: "Yanan alanı 1000 hektar olarak tahmin ediyoruz. Ovacık Köyü’nde 1, Sarıçayır Köyü’nde de 4 ev kısmen yandı. Bombaydere, Ovacık, Sarıçayır Köyleri boşaltıldı. Tilkicik ve Sarıfakılar köyleri de yangından olumsuz etkilendi...

4/ 23