Cilo Dağı'nda 30 yıl sonra bir ilk

Doğa Sporları Kulübü üyeleri, çözüm süreci ve PKK’lıların sınır dışına çekilmesiyle birlikte Diyarbakır başta olmak üzere bölgede daha önce güvenlik nedeniyle gidilemeyen bir çok yere gitti.

Cilo Dağı'nda 30 yıl sonra bir ilk

Doğa sporları Kulübü üyeleri, çözüm süreci vePKK’lıların sınır dışına çekilmesiyle birlikteDiyarbakır başta olmak üzere bölgede daha önce güvenlik nedeniyle gidilemeyen bir çok yere gitti. Son olarak yaklaşık 60 kişilik grupla birlikte Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’ndeki Şeyhandede Şelalesi’ne giden dağcı sporcular, yaklaşık 5 kilometre dağ yürüyüşü yaptı. 

1/ 11
Cilo Dağı'nda 30 yıl sonra bir ilk

Doğa Sporları Kulüp Başkanı Abdurrahim Ekin, çözüm süreciyle birlikte dağların asıl sahipleri olan dağcılara kaldığını belirterek, "Süreçle birlikte gidilmeyen yerlere gittik. Daha önce Cilo’ya 30 yıl sonra ilk biz çıktık. Şimdi de bu şelaleye geldik. Çözüm sürecine katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

2/ 11
Cilo Dağı'nda 30 yıl sonra bir ilk

Aralarında doktor, profesör, avukat, mühendis gibi meslek gruplarından kişilerin bulunduğu grup araçlarla şelaleye 5 kilometre mesafede durdu. Araçlardan inerek yürüyüş hazırlığı yapan sporcular, daha sonra birerli kolda dağ yamacında ve engebelli parkurda yürüyüşe geçti. Yürüyüş liderinin tempoyu ayarladığı dağ yürüyüşünde 5 kilometre boyunca, 5’er dakikadan 2 kez mola verildi.

3/ 11
Cilo Dağı'nda 30 yıl sonra bir ilk

Şeyhandede Şelalesi’ne varan kafile, 23 metre yükseklikteki dik yamaçtan şelale gölüne indi. Grup içerisindeki bazı sporcular elbiselerle şelale gölüne atlarken, gruptaki çok sayıdaki sporcu da soyunduktan sonra burada yüzmenin keyfini yaşadı. Suyu içilebilecek nitelikteki endamik bir öneme sahip şelalede bir süre dinlenen sporcular daha sonra öğle yemeği hazırlığı yaptı. Beraberinde getirdikleri alabalıkları yaktıkları ateşte pişiren sporcular, yemek sonrası yine aynı ateş üzerinde yaptıkları çayı içti. Bazı dağcılar da dik şelaleden iple aşağı inerek adrenalin yaşadı.

4/ 11