Çin'den gövde gösterisi

Çin'den gövde gösterisi

Çin'den gövde gösterisi

Çin Halk Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminin 70'inci yılını Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda düzenlediği dev askeri geçit töreniyle kutladı.

Çin'in en modern silahlarını sergilediği geçit törenine başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere Pekin'le yakın ilişkisi bulunan bazı Orta Asya, Güney Amerika ve Afrika ülkelerinden liderler katıldı. Bu liderler arasında Mısır'da darbeyle iktidara gelen Abdulfettah Sisi ile Sudan'da ağır savaş suçları işlediği öne sürülen Ömer El Beşir de yer aldı. Xi Jinping'in tören öncesi locaya Vladimir Putin ile yan yana yürüyerek girmesi dikkat çekti. Buna karşılık, Batı ülkelerinden hiçbir lider törende yer almadı.

1/ 7
Çin'den gövde gösterisi

ASKER SAYISI 300 BİN AZALACAK 
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Halk Kurtuluş Ordusu'nun bünyesindeki asker sayısının 300 bin azaltılacağını açıkladı. Asker azaltımı için herhangi bir takvimden bahsetmeyen Xi, en gelişmiş füze ve tankların eşliğinde geçide hazır bekleyen binlerce askerin bulunduğu alanda yaptığı konuşmada, "Çin ebediyen barışçıl kalkınma yolunda yürüyecektir" dedi. Xi'nin meydana giriş için dizilen askeri birlikleri bindiği yerli marka makam aracının üzerinden selamlamasının arkasından başlayan geçit töreninde toplam 12 bin asker yürüdü. Askeri birlikler arasında Rusya'dan da bir tören kıtası yer aldı.

2/ 7
Çin'den gövde gösterisi

AMERİKAN DONANMASININ KORKULU RÜYASI: DF-21D
Askeri bütçesini on yıllardır hızla büyüten Çin, geçit sırasında nükleer başlık taşıyabilen balistik füzelerin yanı sıra, en gelişmiş tankları, zırhlı personel taşıyıcıları, radar sistemleri, uçak ve helikopterlerini sergiledi. Dünyaya ilk kez gösterilen silahlar arasında en çok dikkat çekeni DF-21D füzesi oldu. Uçak gemisi avcısı olarak bilinen füze, gözlemciler tarafından Pasifik'teki Amerikan askeri hakimiyetine en büyük tehdit olarak nitelendiriliyor.

3/ 7
Çin'den gövde gösterisi

"JAPONYA'YA KARŞI DEĞİL"
Çin'de mutlak iktidarı elinde tutan Çin Komünist Partisi, geçit töreninin İkinci Dünya Savaşı'ndaki Japon işgalinin yaşattığı yıkım ve acıların anısına "barış" için yapıldığını, herhangi bir ülkeyi hedef almadığını kaydediyor. Ancak, resmi basın ve televizyonlarda gün boyu Japonya aleyhtarı dizi, film ya da belgeseller gösteriliyor.

4/ 7