Çinli firma Türk şirketi fena çarptı

Çinli firma, internet üzerinden poliüretan siparişi veren İzmir'deki Türk firmasına çuvallara doldurulmuş toprak gönderdi.

Çinli firma Türk şirketi fena çarptı

Çinli firma, internet üzerinden poliüretan siparişi veren İzmir'deki Türk firmasına çuvallara doldurulmuş toprak  gönderdi.

AA

1/ 6
Çinli firma Türk şirketi fena çarptı

Firma sahibi Cevat Eryıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  sanayiye yönelik makine ve yedek parça ürettiklerini, gerekli hammaddeyi  çoğunlukla Uzakdoğu ülkelerinden temin ettiklerini söyledi.

Hammadde almak için internetten tespit ettikleri firmalarla bağlantıya  geçtiklerini anlatan Eryıldız, son olarak poliüretan almak için en ucuz fiyatı  veren Çin'deki firmadan sipariş verdiklerini kaydetti.

2/ 6
Çinli firma Türk şirketi fena çarptı

Eryıldız, Çin'den gönderilen kargoyu açtıklarında poliüretan yerine 6  ton toprak geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"İstediğimiz teknik doneleri sağlayan firmalar hangisiyse onları  tercih ediyoruz. Fiyatı en uygun olandan talep ediyoruz. Yazışma sırasında  istediğimiz teknik değerleri onlara bildiriyoruz. Onların gönderdiği belgelerin  ve sertifikaların doğru olduğunu kabul etmek durumundayız. İstenilen ölçüde ise  satın alma işlemine geçiyoruz. Ama son yaptığımız ithalatta biz, kimyasal malzeme  beklerken toprak gönderdiler. 6 ton poliüretan sipariş verdik, malzemeler  İstanbulKumport Limanı'na geldi. Oradan gümrükçülerimiz malzemeyi çektiler.  Ürünlere bakınca çuvallarda poliüretan yerine toprak olduğunu gördük. Çin'deki  bir firmadan poliüretan madde sipariş ettik, talebimiz kadar 6 ton ağırlığında  çuvallara konmuş toprak geldi."

3/ 6
Çinli firma Türk şirketi fena çarptı

'HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIK'

Eryıldız, malzemeleri indirmeden malzemeyi görüntüleyerek, kayıt  altına aldıklarını, konuyu mahkemeye taşıdıklarını belirtti.

Sözleşmede, anlaşmazlık halinde Çin Halk Cumhuriyeti Mahkemeleri'nin  yetkilendirildiğini aktaran Eryıldız, önce İzmir Çin Halk Cumhuriyeti  Konsolosluğuna daha sonra Şangay'daki Türk Büyükelçiliğine müracaat ettiklerini  söyledi.

Cevat Eryıldız, "Hukuki süreç başlattık. Türk Büyükelçiliği Çin'deki  bir avukat için bize referans oldu. Bizimle aynı durumda olan başka firmaların da  olduğunu öğrendik. Avukatımız aracılığıyla toplu olarak şikayetçi olduk." diye  konuştu.

4/ 6