Çinliler de Ayda!

Çin, ABD ve Sovyetler Birliği'nin ardından Ay'a araç indiren üçüncü ülke oldu

Çinliler de Ayda!

Pekin Uzay Kontrol Merkezi, 140 kilogram ağırlığındaki 6 tekerli aracın sabaha karşı 04.35 sularında ay yüzeyine temas ederek, toprakta izler bırakarak ilerlemeye başladığını açıkladı. Yütu’nun ayrılma işleminin Çang’ı-3’deki kamera tarafından kaydedildiği ve görüntülerin dünyaya gönderildiği belirtilirken, ayrılma işleminin ardından Yütu ve Çang’ı-3’ün ayrı ayrı bilimsel keşifler yürüteceği kaydedildi.

1/ 10
Çinliler de Ayda!

90 GÜN BOYUNCA KEŞİF YAPACAK
Çin’in Ay’daki "Yeşim Tavşanı" 90 gün boyunca 5 kilometrekarelik alanda yüzey materyalleri, doğal kaynaklar ve jeolojik yapı üzerine bilimsel incelemelerde bulunacak.

Çang’ı-3 mekiği ise iniş yaptığı alanda bir yıl süreyle saha incelemesi yapacak. Ülkenin ilk ay aracı Yütu’yu taşıyan Çang’ı-3 dün yerel saatle 21.00 sularında Ay yüzeyine yumuşak iniş yapmıştı.

2/ 10
Çinliler de Ayda!

DÜNYA'DAN KUMANDA EDİLİYOR

1,5 metre uzunluğunda iki kanatlı Yütu’nun dünyadan kontrol edildiği ve Ay yüzeyindeki 300 derecelik sıcaklık değişimleriyle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

3/ 10
Çinliler de Ayda!


ABD VE SOVYETLER BİRLİĞİ'NİN ARDINDAN ÜÇÜNCÜ ÜLKE

ABD ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay yüzeyine araç indiren üçüncü ülke Çin, 1976’dan bu yana Ay’a keşif için araç gönderen ülke konumuna geldi.

4/ 10