Cinsle sağlığınız için altın öneriler

Cinsel sağlığınızı korumanız için almanız gereken 15 önlem.

Cinsle sağlığınız için altın öneriler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, günümüzde çok eşli bir yaşamın benimsenmesi nedeniyle oldukça sık karşılaşılan sorunlardan. Bir de, bazı hatalı alışkanlıklar yüzünden gelişen hastalıklar var; mesela naylon iç çamaşırının yol açabildiği mantar enfeksiyonu gibi! Bu tür hastalıklar estetik, psikolojik ve hijyenik sorunları, hatta kimi zaman kısırlık veya erken doğum gibi çok ciddi tabloları da beraberinde getirebiliyor. Aslında günlük hayatımızda alacağımız basit önlemlerle bu hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebiliriz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op Dr. Kağan Kocatepe, cinsel sağlığınızı korumanız için almanız gereken 15 önlemi şöyle sıraladı...

1/ 17
Cinsle sağlığınız için altın öneriler

Alerji testi yaptırın

Vajinal bölgenizde, sadece regl dönemi sırasında gelişen bir kaşıntınız mı var? Yanıtınız evet 'evet' ise o zaman sizin sorununuz alerji olabilir. aklınızda bulunsun, kokulu pedler vajinanın duyarlı cildinde kaşıntıya sebep olabiliyor. Köpüklü banyo yapmak ve bu bölgeyi kokulu sabunla yıkamak da alerjiyi tetikleyebiliyor. siz iyisi mi kokulu ürünler kullanmayı bırakın. Belirtiler ortadan kalkarsa, suçluyu bulmuşsunuz demektir. Doktorunuz aksini öenermedikçe, vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerini de kullanmayın. Çünkü bunlar vajinayı bakterilere karşı koruyan ''laktobasil asit'' ortamının zarar görmesine yol açabiliyor.

2/ 17
Cinsle sağlığınız için altın öneriler

Diyetinizi gözden geçirin

Yapılan çalışmalar, haftada 4 ile 6 kez tavuk yiyen kadınların sistite daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Bu soruna tavukta bulunma ihtimali olan E koli bakterisinin neden olabileceği düşünülüyor. Teksas Üniversitesi Southwestern Medical Center'de yapılan bir araştırma; diyet içeceklerdeki maddelerin, mesanede tahrişe yol açabileceğini ve idrar tutamama sıkıntısını artırabileceğini ortaya koyuyor. New York Long Island Jewish Medical Center'de yapılan çalışmada ise günde 2 dilimden fazla beyaz ekmek tüketmenin, içeriğindeki rafine karbonhidratın kan şekeri seviyesini yükseltmesi nedeniyle mantara daha uygun bir zemin hazırladığını ifade ediyorlar.

3/ 17
Cinsle sağlığınız için altın öneriler

Stresten uzak durun

Uzmanlar stres altındaki kadınların regl dönemlerini, sakin mizaca sahip olan ve stressiz bir yaşam süren kadınlardan 2 kat daha ağrılı geçirdiklerine dikkat çekiyor. Bunun muhtemel sebebi ise stres yüzünden yükselen prostaglandin (çeşitli dokularda bulunan ve yağ asitlerinin türevi olan yağ kökenli bir madde) üretiminin, ağrılı krampları tetiklemesi. Bu artış özellikle regl döneminin ilk yansında görülüyor. Dolayısıyla, siz de hiç olmazsa regl döneminde stresten uzak olmaya çalışın.

4/ 17