Cizre'de bomba yüklü araçla saldırı

Cizre'de bomba yüklü araçla saldırı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Konak Mahallesi Cizre-Şırnak karayolu üzerindeki Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Grup Amirliğine yaklaşık 50 metre uzaklıktaki polis kontrol noktasına PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi.

1/ 18
Cizre'de bomba yüklü araçla saldırı

11 ŞEHİT, 78 YARALI VAR

Şırnak Valiliği, Cizre'deki terör saldırısının bomba yüklü hafriyat kamyonuyla yapıldığını, 11 polisin şehit olduğunu, 3'ü sivil, 75'i polis 78 kişinin yaralandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ saldırıdan yaklaşık 3,5 saat sonra düzenlediği basın toplantısında hain saldırıda 8 polis memurunun şehit olduğunu ve 4'ü ağır, 70'in de üzerinde yaralı olduğunu söylemişti. Ancak Akdağ'ın açıklamasında şehit sayısıyla ilgili Şırnak Valiliği'nden yeni bir açıklama yapılabileceğinin işaretini de vererek "Son bilgiler elimize ulaşmadı, sayı veremem. Umut ediyorum şehit sayımız artmaz" ifadelerini kullanmıştı.

Saldırıdan kısa bir süre sonra ise Reuters haber ajansı ilk rakamları vermiş ve saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, 64 kişinin de yaralandığını duyurmuştu. Ajans bu haberini'hastane kaynaklarına' dayandırmıştı.

2/ 18
Cizre'de bomba yüklü araçla saldırı

Kulakları sağır eden ve deprem etkisi yaratan patlamayla birlikte Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasının ön cephesi tamamen çökerken, yan tarafta polislerin kaldığı bölümler yıkıldı, malzeme deposu alev aldı. Olay yerine takviye polis ekipleri TOMA'lar ve itfaiye araçları sevk edildi. Yangına itfaiye ile birlikte TOMA'lar da su sıkarak müdahale etti.

3/ 18
Cizre'de bomba yüklü araçla saldırı

"EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI YIKILDI" 

Cizre'deki gazeteci Abidin Yel, NTV yayınına katılarak ilçede yaşananları anlattı:

"Patlamanın olduğu yeri şu an görebiliyorum. Sabah saatlerinde ilçe girişindeki polis noktasına yaklaşan PKK'lı teröristler, rutin kontrole takılınca aracı patlatıyor. Büyük bir patlama oldu, ilçedeki iş yeri ve evlerin camları kırılmış durumda. Hatta garnizon komutanlığının duvarı da hasar gördü.

Benim gördüğüm, emniyet müdürlüğü binası yıkılmış durumda. İtfaiye yangına müdahale ediyor, enkazdan çıkarılan yaralılar da hastaneye kaldırılıyor. Patlama sonrası Şırnak - Cizre karayolu trafiğe kapatılmış durumda. Patlama sonrası silah sesleri de duyuldu."

4/ 18