Cizre'de gergin gece!

ŞIRNAK'ın Cizre ilçesinde Ağrı, Ahlat, Ceylanpınar gibi yerlerde seçimde çıkan usulsüzlükleri protesto etmek için yapılan açıklama ve yürüyüşten sonra gece gerginlik çıktı.

Cizre'de gergin gece!

Nusaybin yolunu kapatmak isteyen göstericilere polis müdahale etti. Olaylar gece geç saatlere kadar sürdü. 

(DHA)
 

1/ 7
Cizre'de gergin gece!

Cizre ilçesinde dün akşam saatlerinde BDP ilçe Başkanlığı önünde toplanan BDP'liler, bazı il ve ilçelerde seçimlerle ilgili yaşananları protesto etmek için İdil Caddesi'ne çıkarak yürüyüşe geçti. Cizre Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucu BDP'lilerin çarşı merkezine kadar yürümelerine izin verildi. Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'in de katıldığı yürüyüş sırasında zaman zaman PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. Dörtyol kavşağından Mardin Caddesi'ne gelen BDP'liler, Hükümet Konağı önünde cadde ortasında yolu trafiğe kapatıp basın açıklaması yaptı. 

2/ 7
Cizre'de gergin gece!

Burada konuşan Cizre BDP ilçe Başkanı Ahmet Çeter, geçmişi inkar ve asimilasyon politikasına dayandığını ileri sürdüğü Türkiye Cumhuriyeti devletinin son iktidarı olan AKP hükümetinin, Cumhuriyet tarihinde, OHAL döneminde bile görülmemiş Kürt halkının bin bir emekle vermiş olduğu kazanımlara açıkça saldırdığını iddia etti. 

3/ 7
Cizre'de gergin gece!

"ADALET, KÜRTLER İÇİN SAĞIR DİLSİZDİR"

BDP ilçe Başkanı Çeter, sabıkalı ve kirli sistemin yine iş başında ve suçüstü yakalandığını da ileri sürerek, "BDP olarak, 30 Mart'ta halkımızın iradesiyle kazanılan belediyeler, adalet saraylarında her türlü hilelerle elimizden tek tek alınmak istenmektedir. AKP Ağrı'da 15 kez itiraz etmiş ve her itirazı kabul görülürken, söz konusu BDP olunca çifte standartla itirazları kabul edilmemiştir. Adalet, Kürtler için sağır ve dilsiz pozisyonda yatmaktadır. AKP hükümeti, sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı şu hassas süreci sabote edip bozmak istiyor. Nitekim zamana yayarak süreç çürütülmek isteniyor. Kürtlerin sabrını zorlayıp, suiistimal edilerek bundan faydalanmak istiyor. Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde de hile ile halkın iradesine el uzatırken, aynı zamanda Birecik , Viranşehir , Kazmak, Ahlat,Norşin (Güroymak) ve Akdeniz gibi kazandığımız belediyelerde de Kürtlerin demokratik kazanımlarını ele geçirmek ve Kürt halkının iradesi kırmak istenmektedir" diye konuştu.

4/ 7