Çoban heykeltıraştan Minia Kars

'Çoban heykeltıraş' olarak tanınan ve kadar sert kayaları işleyerek heykele çeviren Metin Doğrukartal, tarihi Kars Kalesi eteklerinde 'Minia Kars' yapıyor.

Çoban heykeltıraştan Minia Kars

Belediyeye ait Namık Kemal Toplum Merkezi'nin bahçesini açık hava müzesi haline getiren heykeltıraş Doğrukartal, kentin bütün tarihi dokusunu taşlara işliyor. Belediye Başkanı MHP'li Murtaza Karaçanta’nın destekleri doğrultusunda çalışmalara başlayan Doğrukartal, yakın zamanda Minia Kars’ı açacaklarını bildirdi.

1/ 10
Çoban heykeltıraştan Minia Kars

. Kars Kalesi, 12 Havariler Kilisesi, tarihi hamamlar, taş köprü, Fethiye ve Evliya Camileri, Belediye ve defterdarlık hizmet binalarının Minia Kars'ta bulunucağını söyleyen Doğrukartal, Kars Kalesi'nin 2 ton ağırlığında taşa yapıldığını belirtti. Metin Doğrukartal, "Küçüklükten beri bu taşlarla uğraşıyorum.

2/ 10
Çoban heykeltıraştan Minia Kars

Kars Kalesi yakınındaki Namık Kemal toplum merkezinin bahçesi tarihi eserlerin küçük kopyaları ile dolacak. Görenler büyük bir ilgi gösteriyor. Bugün Kars'ta bu sanat var bu sanata da çok büyük bir destek var. Desteklerinden dolayı belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

3/ 10
Çoban heykeltıraştan Minia Kars

4/ 10