Çocuk koğuşunda tüyler ürperten iddia

Çocuk koğuşunda tüyler ürperten iddia

Çocuk koğuşunda tüyler ürperten iddia


ADANA'nın Ceyhan İlçesi'ndeki M Tipi Kapalı Cezaevi'nde 15 yaşındaki F.O.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla 17 yaşındaki M.A. hakkında 'nitelikli cinsel istismar' suçundan dava açıldı.
Geçen şubat ayında meydana gelen olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan savcı, halen tutuklu olan M.A. hakkında 13 yıla kadar hapis cezası istedi. Cezaevinde görev yapan 12 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verdi. 
 

Uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla tutuklanan F.O., 17 Şubat 2014'te infaz koruma memurlarına bağırarak, aynı koğuşta kaldığı M.A.'nın tecavüzüne uğradığını söyledi. Daha önce de defalarca M.A.'nın kendisine tecavüz ettiğini öne süren F.O., başka bir koğuşa alınıp cezaevi yönetimine yaşadıklarını anlattı. F.O ifadesinde M.A.'nın kendisine şiddet uyguladığını, bu durumu cezaevi baş memurlarına anlattığını belirterek şunları anlattı:
 

(DHA)

1/ 7
Çocuk koğuşunda tüyler ürperten iddia

"M.A.'nın bana kaba kuvvet kullanarak huzursuz ettiğini söyledim. Onlar da bana inanmayıp, yalan söylediğimi zannettiler. Bu arada diğer personeller arada sırada koğuşumuza gelip, bizimle ilgileniyorlardı. Sorunumuz olup olmadığını soruyorlardı. Ben de 'Bu koğuşta duramıyorum, beni buradan alın' diyordum. M.A. daha sonra bana cinsel tacizde bulunmaya başladı. Genellikle gece yatakta bana tecavüz ediyordu. Tecavüz ederken boğazımı tutarak bağırmamı engelliyordu. Korkumdan ve utancımdan hiçbir görevli memura bunu söyleyemedim" dedi.
 

2/ 7
Çocuk koğuşunda tüyler ürperten iddia

TUVALETTE TECAVÜZ 

17 Şubat günü banyoyu temizlerken M.A.'nın geldiğini ve tuvalete geçmesini istediğini iddia eden F.O. başına gelenleri şöyle dile getirdi:

"Ben başıma geleceği bildiğim için kameraya karşı idareye haber vermeye çalıştım, ama o an görmemişler. Tuvalete girdim M.A. bana tecavüz ettikten sonra banyo tarafına geçtim, biraz ağladım. Yine kameraya idarenin haberi olsun diye işaret ettim. Daha sonra içeri geçtiğimde M.A. oda spreyi ile kafama vurdu. Artık korkmadım ve bağırdım. O zaman memurlar içeri girip, ne olduğunu sordular. Ben de M.A.'nın bana vurduğunu ve tuvalette tecavüz ettiğini söyledim. Hemen beni koğuştan alarak dışarı çıkardılar. Son 8 gündür M.A. özellikle herkes uyuyunca yatakta bana tecavüz ediyordu. Bana yapılanlardan dolayı M.A.'dan ve beni döven koğuştaki bütün arkadaşlardan şikayetçiyim."

3/ 7
Çocuk koğuşunda tüyler ürperten iddia


KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ

F.O.'nun bu iddiaları üzerine 1- 17 Şubat tarihleri arasındaki güvenlik kamerası kayıtları incelendi. Hazırlanan raporda M.A.'nın dışında koğuşta kalan diğer tutuklu ve hükümlülerin de F.O.'ya şiddet uyguladığı, yaşadıkları nedeniyle F.O.'nun ağlayıp her defasında kameralara bir şeyler anlatamaya çalıştığı belirtildi. Bu raporda 17 Şubat günüyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Saat 11.13'te M.A. banyoya giriyor. F.O. ise el ve mimik hareketleriyle kameraya bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Saat 11.14'te F.O. tuvalete giriyor. Bahçe kamerasından banyo penceresinin M.A. tarafından gazete ile kapatıldığı görülüyor. Sonra tuvalet penceresinden banyo tarafından bir geçiş olduğu görülüyor. Saat 11.19'da F.O. tuvaletten çıkıyor, bir süre duruyor, ağlıyor ve banyoyu işaret ediyor."
 

4/ 7