Çok yaşa Şenay Komutan !

Şenay Komutan sayesinde ilçede 9 aydır tek bir olay çıkmadı

Çok yaşa Şenay Komutan !

ORDU’nun Mesudiye İlçesi’ndeki Çavdar Karakolu’nda görevli yapan Türkiye’nin ilk ve tek kadın karakol komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar, kapı kapı dolaşarak büyük bir başarıya imza attı. 9 ayda ilçede kadına yönelik şiddete son verdiği gibi adli olayları da engelledi. 9 ayda içerisinde herhangi asayiş olayının görülmediği ilçeye Astsubay Üstçavuş Şenay ile birlikte huzur geldi.

1/ 8
Çok yaşa Şenay Komutan !

Ordu’nun Mesudiye İlçe Kaymakamlığı’na 9 ay önce atanan Lütfullah Ün, ilçede ’Kadına Karşı Şiddet ve Çocuk İstismarcılığının Önlenmesi’ için proje hazırlayarak, projenin koordinatörlüğüne Mesudiye Çavdar Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar’ı atadı. Evli ve 1 çocuk annesi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek karakol komutanı olan Şenay Haydar, Kaymakam Lütfullah Ün’ün hakim eşi Filare Şahin Ün’ün de destekleriyle ilçede 3 belde, 57 köyde evleri tek tek dolaşarak kadına şiddet ve çocuk istismarcılığını bitirmek için çalışma yaptı. İlçedeki 4 jandarma karakol komutanından biri olan Şenay Haydar, kapı kapı dolaşarak kadın ve kızları yanı sıra erkeklerle görüşüp onları bu konularda bilinçlendirdi. Proje başlamadan 3 ay önce doğum yapan Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar buna rağmen çalışmalara ara vermeyerek büyük özveriyle sürekli anne sütü ihtiyacı olan bebeği Metehan Haydar’ı da yanında götürerek çalışmalarını sürdürdü.

2/ 8
Çok yaşa Şenay Komutan !

Mesudiye’de 9 ay önce başlatılan proje öncesinde 1 yılda 12 kadına yönelik şiddet olayının görüldüğü ilçede Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay Haydar’ın büyük gayretleri sonucu hiçbir olay olmdı. Ayrıca trafik kazası dışında yaralama, darp, gasp, cinayet gibi adli olaylar da son buldu. Aralarında husumet bulunan kişiler arasında diyalog ortamı oluşturup çözüm üreten Mesudiye Çavdar Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Üstçavuş Şenay ile birlikte ilçeye de huzur geldi.

3/ 8
Çok yaşa Şenay Komutan !

Mesudiye Kaymakamı Lütfullah Ün, ilçede uygulanan ve koordinatörlüğünü Çavdar Karakol Komutanı Şenay Haydar’ın yürüttüğü projenin çok kısa sürede başarıya ulaştığını söyledi. İlçede kadına karşı şiddet olaylarının 9 aylık çalışma sonucunda tamamen bittiğini, ayrıca bunun emniyet ve asayiş anlamında da olumlu yönde yansımaları olduğunu dile getirdi.

4/ 8