Çok zor toplanıyor ama...

Çok zor toplanıyor ama...

Doğu Akdeniz'de doğada yetişen ve dikenleri nedeniyle toplanması zahmetli olan dikenli incirin hasadına başlanırken, ürünler tezgahlardaki yerini aldı. Dikenli incir satıcısı Karakoyun "Vatandaşlardan gelen talep oldukça iyi. Günlük yaklaşık 100 kilo satıyoruz" derken, Çiftçi Karabıyık ise "Dikenli incirin üzerindeki dikenlerin batması nedeniyle iki defa hastaneye gittim. Herkesin yapabileceği bir iş değil" dedi.

1/ 16
Çok zor toplanıyor ama...

Doğu Akdeniz'de kendiliğinden yetişen ve  çiftçilerin son yıllarda ekonomik değerini fark ederek satışını yoğunlaştırdığı  dikenli incirin zorlu hasat süreci başlarken, ürünler de tezgahlardaki yerini  aldı.

2/ 16
Çok zor toplanıyor ama...

Halk arasında "pabuç inciri" veya "kaynana dili" olarak da bilinen ve  yabani bir tür olan dikenli incir, sıcak kesimlerde yetişen, yaz aylarında  olgunlaşan kaktüslerden toplanıyor. Dikenli olması nedeniyle hasat sırasında özel  bir dikkat gerektiren bu meyve, genellikle sabah erken saatlerde toplanıyor.

3/ 16
Çok zor toplanıyor ama...

Sabahın ilk ışıklarıyla kaktüs bitkisinin yetiştiği dere kenarlarının  yolunu tutan çiftçiler, meyvenin üzerinde bulunan dikenlerin uçmaması ve battığı  yerden zorlukla çıkarılması nedeniyle meyveleri büyük bir hassasiyet içerisinde  maşa yardımıyla topluyor.

4/ 16