Conkbayırında ikinci skandal!

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Conkbayırı yolunda ikinci skandal!

Conkbayırında ikinci skandal!

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda 2.5 ay önce şehit kemiklerinin ortaya çıkmasına neden olan izinsiz yol çalışmasından sonra bir skandal da Kabatepe Limanı ile Alçıtepe köyü arasındaki 12 kilometrelik yolda yaşandı.

1/ 8
Conkbayırında ikinci skandal!

Gelibolu Milli Park Müdürlüğü, bir yıl önce asfaltlanan 12 kilometrelik yolun her iki tarafında oluşan yaklaşık yarım metrelik kot farkını ortadan kaldırmak için yapacağı banket çalışması için geçen kasım ayında "Bir kaç yere büz yapacağız" diyerek Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'ndan izin istedi.

2/ 8
Conkbayırında ikinci skandal!

Kurulun "proje yapın öyle gelin" demesine rağmen, Gelibolu Milli Park Müdürlüğü, bir proje hazırlayıp izin almak yerine geçen aralık ayında ihaleyle işi bir müteahhite verdi. Yolun Kabatepe Limanı ile Alçıtepe Köyü tarafındaki girişine çalışma olduğunu belirtilen uyarı tabelaları koyan müteahit, iş makineleriyle yolun büyük bölümünde sağ ve sol tarafını genişletti. Bazı bölgelerde kepçeyle kazılan alanların genişliği 3 metreyi aştı. Hatta kazı sırasında kepçeler, 1994 yılında meydana gelen büyük yangın sonrası dikilen ve bugün bir insan boyuna ulaşan fidanlara teğet geçti. Bu manzarayı gören vatandaşlar, daha 2.5 ay önce yine aynı çalışma yüzünden Conkbayırı bölgesinde çok sayıda şehit kemiğinin gün yüzüne çıktığını hatırlatarak, ikinci bir yanlışa düşülmesine tepki gösterdi.

3/ 8
Conkbayırında ikinci skandal!

Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, Gelibolu Milli Park Müdürlüğü'nün kasım ayında kendilerinden büz yapımı için izin istediklerini belirterek, "Biz de kendilerine bir proje yapın getirin. Ondan sonra işe başlayın dedik. Ancak bir daha proje gelmedi. Şimdi Conkbayırı'nda yaptıkları gibi iş makineleriyle yolu genişlettiklerini duyduk. Oysa, kurul bu tür müdahaleleri izin almadan yapmayın diyor.

4/ 8