Conolara şafak operasyonu

Adana'da Cono Aşireti olarak bilinen uyuşturucu satan 43 kişi tutuklandı.

Conolara şafak operasyonu

Adana'da, kamuoyunda "Cono aşireti" olarak bilinen insanların yaşadığı mahallede, uyuşturucu satışına ve aranan şüphelilerin yakalanmasına yönelik yaklaşık bin polisin katılımıyla operasyon düzenlendi.

1/ 8
Conolara şafak operasyonu

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin, 20 Nisanda, uyuşturucu ticaretiyle ilgili, "torbacı" diye tabir
edilen sokak satıcılarına yönelik gerçekleştirdiği ve 34 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonun ardından, ilk operasyonda yakalanamayanlar için yeni
çalışma başlatıldı.

Yapılan istihbarat çalışmalarının ardından 16 gün önceki operasyonda olduğu gibi 50 araçla, KOM, Asayiş ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, saat 05.00'de Ulubatlı Hasan Mahallesini kuşattı.

Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görevli 100 polisin de görev yaptığı operasyonda, önceden belirlenen 14 ayrı adrese baskın yapıldı.

2/ 8
Conolara şafak operasyonu

Yaklaşık bin polisin görev aldığı operasyonda mahalleye giren özel harekat ve çevik kuvvet polisleri, Cumhuriyet Savcılığının izni ile 14 evi tek tek aradı.

Duydukları gürültüyle yataklarından kalkan çocuklar, sokağa çıkarak şaşkın bakışlarla uzun namlulu silahlarla operasyon yapan polisleri izledi. Bazı vatandaşlar ise polisi operasyon yaptığı için alkışladı.

Operasyona helikopterle de havadan destek verildi. Kaçan kişiler anında telsizle yerdeki ekiplere bildirilerek yakalanmaları sağlandı.

Operasyonun ardından daha önce uyuşturucu sattığı polis tarafından belirlenen çok sayıda kişi gözaltına alındı. Zanlılar, sorgulanmak üzere Emniyet
Müdürlüğüne götürüldü.

3/ 8
Conolara şafak operasyonu

-"HIRSIZLIK YAPAR KRALLAR GİBİ YAŞARIZ"-

Operasyon sırasında evi aranan bir kadın ise uyuşturucu satmadıklarını söyleyerek polise tepki gösterdi.

Geçimlerini hırsızlık ve dolandırıcılıktan sağladıklarını anlatan kadın, "Ne yapayım bizim geçimimiz hırsızlıktan. Hırsızlık yapar, krallar gibi yaşarım.

Giderim Ankara ve İstanbul'a, vururum vurgunu, gelirim evime krallar gibi yerim.

Onlar da soyulmasınlar. Bizim uyuşturucuyla işimiz olmaz. Allah uyuşturucuyu bizden uzak etsin" diye bağırdı.

4/ 8