Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi


Çamlıca Camisi'nde dev kubbenin yapımına başlandı
İSTANBUL’da yapımına 25 ay önce başlanan Çamlıca Camisi inşaatında 6 minareden 5'inin betonarme inşaatı tamamlandı. Yapımı tamamen biten 90 metrelik ilk minarenin 14 ton ağırlığındaki çelik külahı kurşunla, alemi de altın varakla kaplandı. Caminin kapalı bölümünün üstünü kapatacak olan dev kubbenin ise yapımına başlandı. İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Camiyi söz verdiğimiz gibi 2016 yılının Kadir gecesinde hizmete açacağız” dedi.
 

1/ 21
Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi

Çamlıca’da temeli 6 Ağustos 2013 yılında atılan Çamlıca Camisi inşaatı hızla sürüyor. Yaklaşık 500 kişinin gece gündüz çalıştığı cami inşaatında şu ana kadar 6 minareden 5'inin avlu bölümünün, müze bölümünün, sanat galerilerinin, kütüphanenin, konferans salonun ve otopark bölümlerinin kaba inşaatları tamamlandı. Diğer bölümlerdeki kaba inşaat çalışmalarının da önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor. Caminin kuzey bölümünde tamamlanan 90 metre uzunluğundaki bir numaralı minareye çelikten yapılan külahı takıldı. Toplam 14 ton ağırlığındaki külah kurşunla kaplandı.

2/ 21
Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi

DEV KUBBENİN YAPIMINA BAŞLANDI

İnşaatın önemli bir adımı olan caminin kapalı bölümünün üzerini kapatacak dev kubbenin ise yapımına başlandı. Kubbenin yapılacağı yere inşaat planı gereği iskeleler kurulurken çalışmaların büyük bir titizlikle yürütüldüğü öğrenildi. Kapalı bölümde büyük kubbenin yanı sıra çeşitli boylarda 39 kubbe daha bulunacak. Caminin avlu kısmında 21, “son cemaat” adı verilen caminin giriş kısmında ise 9 kubbe bulunacak. Cami kompleksinde toplam 70 kubbe bulunacak.

3/ 21
Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK CAMİ KOMPLEKSİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi olacak şekilde planlanan tesiste kaba inşaatın sonuna yaklaşılmasıyla birlikte ince işçilikler için ekipler oluşturulduğu belirtildi. Camiyi süsleyecek hat yazıları ,cami süslemeleri ve mermer işçilikleri için ayrı ayrı oluşturulan ekiplerin, Türkiye’nin çeşitli illerinde 10 ayrı atölyede çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Hazırlanan eserlerin kaba inşaatların tamamlanmasıyla şantiyeye getirilerek hızla yerlerine takılacağı öğrenildi.

4/ 21