Da Vinci eserine saldırdılar..

Da Vinci’nin ünlü eseri, “Buraya kilise yapılıyor, İsa’nın çarmıha gerilişi yapılıyor” denilerek parçalandı..

Da Vinci eserine saldırdılar..

Türkiye’de son aylarda sıkça gündeme gelen ‘mahalle baskısı’, yüzünü bu kez sanat alanında gösterdi. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde heykeltıraş-ressam çiftin bir ressam arkadaşlarıyla birlikte kurduğu sanat atölyesinin girişine yaptığı Leonardo da Vinci’nin sanat alanında önemli bir yer tutan ‘Altın Oran’ figürü, “Buraya kilise yapılıyor, İsa’nın çarmıha gerilişi yapılıyor” diyen kimliği henüz belirlenemeyen bir grup tarafından önceki gece yarısı parçalandı.

1/ 11
Da Vinci eserine saldırdılar..

Lüleburgaz Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri ressamheykeltıraş Mehmet Latif Sağlam ve ressam eşi Nejla Taysun Sağlam, yakın arkadaşları emekli resim öğretmeni Mehmet İlke Devrim'le birlikte Kare Sanat Evi adını verdikleri bir sanat atölyesi kurdu.

2/ 11
Da Vinci eserine saldırdılar..

Bu arada Mehmet Latif Sağlam, sanat atölyesinin ön cephesine 2x2 metre büyüklüğünde 'sanatsal' bir eser yapılmasının uygun olacağını düşünerek, atölyenin girişine Leonardo da Vinci'nin ünlü 'Altın Oran' olarak bilinen 'Vitruvius Adamı' figürünü yapmaya başladı.

3/ 11
Da Vinci eserine saldırdılar..

Ancak bir hafta önce bir genç atölyeye gelerek, "Buraya kilise yapıyormuşsunuz diye duydum" diyerek ayrıldı. Bir gün sonra bir başka genç "Niye elin gavurunu yapıyorsunuz, bizden birilerini, örneğin Mimar Sinan'ı yapsanız daha iyi olmaz mı?" diye, tehditkâr bir üslupla sorular sordu.

4/ 11