Dalaman Çayı'ndaki pislik isyan ettirdi

Dalaman Çayı'ndaki pislik isyan ettirdi

Denizli’de Acıpayam Ovası için büyük önem taşıyan Dalaman Çayı’nda son olarak bayramdan önce meydana gelen, suyun renginin bile değişmesine neden olan kirlilik halkı isyan ettirdi. Balık ölümlerinin olduğu Dalaman Çayı’ndaki kirliliğe tepki gösteren Acıpayamlılar Çakır Köprüsü’nde eylem yapıp, kirliliğe "Dur" denilmesini istedi.

1/ 8
Dalaman Çayı'ndaki pislik isyan ettirdi

Burdur’un Gölhisar İlçesi’nin güneyindeki Yeşilgöl Dağları’ndan doğup, Acıpayam Ovası’nı geçerek Dalaman’da Akdeniz’e dökülen 229 kilometre uzunluğundaki Dalaman Çayı’nın doğduğu bölgelerde rafting yapılırken, Acıpayam Ovası’nın olduğu bölgede kirlilik önlenemiyor.

2/ 8
Dalaman Çayı'ndaki pislik isyan ettirdi

ık sık fabrika ve kanalizasyon atıklarının karışması ve kirliliğin her geçen gün artması nedeniyle gündeme gelen Dalaman Çayı’nda son günlerde yaşanan kirlilik ve balık ölümleri nedeniyle Acıpayam halkı isyan etti. Fabrika atıkları nedeniyle koyu yeşil bir görünüme bürünen Dalaman Çayı’nda toplanan Acıpayamlılar yetkililerden kirliliğin önüne geçilmesini istedi.

3/ 8
Dalaman Çayı'ndaki pislik isyan ettirdi

Dalaman Çayı’nda geçen hafta yaşanan kirlilik ve balık ölümleri nedeniyle ilçe halkının tepkisini yerel basın ve sosyal medya aracılığıyla dile getirmesi üzerine Denizli Valiliği harekete geçti. Valilik tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Acıpayam Beledeyesi personelinden oluşan teknik bir inceleme ve araştırma ekibi kuruldu. Ekip Dalaman Çayı, Serinhisar, Yassıhüyük Mahallesi ve Uçarı Köyü’nden geçerek Dalaman Çayı’na bağlanan Kurudere üzerinde incelemelerde bulundu.

4/ 8