Dalındayken hepsi satıldı ! Yetişemiyorlar

Dalındayken hepsi satıldı ! Yetişemiyorlar

Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Tunalı "Ürünlerin tamamı satıldı. Şimdi toplanıyor ve depolara konuluyor, bir miktarının da depolara girmeden sevkiyatı yapılıyor." diyen Tunalı siparişlere yetişemediklerini söyledi.

1/ 10
Dalındayken hepsi satıldı ! Yetişemiyorlar

Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, Yalova kivisinin dalında satıldığını belirterek, "Ürünlerin tamamı satıldı. Şimdi toplanıyor ve depolara konuluyor, bir miktarının da depolara girmeden sevkiyatı yapılıyor. Yakında 35 bin ton kivi piyasaya girecek." dedi. 

Tunalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yalova ve çevresinde (Bursa-Orhangazi) kivi hasadına kasım ayının ilk haftası itibarıyla başlandığını söyledi.

2/ 10
Dalındayken hepsi satıldı ! Yetişemiyorlar

Yalova ve çevresinde yıllık yaklaşık 20 bin ton kivi üretildiğini anlatan Tunalı, Türkiye'deki kivi üretiminin yaklaşık yüzde 60'ının Yalova ve bölgesinden karşılandığını kaydetti.

Bir ay önce piyasada olan ürünlerin yerli üretim olmadığını dile getiren Tunalı, "Biz daha hasada başlamadan önce İran'dan kalitesiz kiviler geliyor. Onları görüyorsunuz. Şu anda Yalova kivisi devreye girecek ve piyasada bir rahatlama, fiyatlarda da düşüş sağlayacak. Çünkü buradan bizim çıkışımız kilogramı 2 lira 50 kuruş civarında. Tüccar bunu aldıktan sonra depoya koyuyor. Nakliyesi, ambalajı ile 1 lira daha bu fiyatın üzerine biniyor. Bu da 3 lira 50 kuruş yapıyor. Yani bunun 4 lira 50 kuruş ile 5 lira olması lazım. Böyle 7-8 liraya satılanlar yerli değil. Bunlar, biz hasada başlamadan ilk olarak ülkeye giren kivilerdir. Bu ay piyasalar normal seyrine dönecektir. Yalova kivisi bu aydan itibaren piyasada yerini alacak." diye konuştu.

3/ 10
Dalındayken hepsi satıldı ! Yetişemiyorlar

"Ürünlerin tamamı satıldı"

Yalova kivisinin kendisine has özelliklerinin bulunduğunu kaydeden Tunalı, "Ürünlerin tamamı satıldı. Şimdi toplanıyor ve depolara konuluyor, bir miktarının da depolara girmeden sevkiyatı yapılıyor. Yakında 35 bin ton kivi piyasaya girecek. Depolarımız çok kaliteli. Sadece soğutmuyor. Kivideki etilen gazını da kontrol ediyor. Mayıs ayına kadar depolarımızda kivi oluyor. Bu depolar sayesinde 6-7 ay boyunca piyasaya kivi verebileceğiz. Genelde burada üretilen kiviler belli başlı yerlere gidiyor. Türkiye'de 70 bin ton kivi tüketildiği için ürünümüz özellikle İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, İzmir ve Bursa'ya gidiyor." şeklinde konuştu.

4/ 10