Datçada orman yangını

Datçada orman yangını

Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki sarp ve dağlık arazide ilk belirlemelere göre enerji nakil hatlarının birbirine değmesiyle oluşan kıvılcım nedeniyle çıkan orman yangını 10 saatte kontrol altına alındı.

1/ 16
Datçada orman yangını

Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki sarp ve dağlık arazide ilk belirlemelere göre enerji nakil hatlarının birbirine değmesiyle oluşan kıvılcım nedeniyle çıkan orman yangını 10 saatte kontrol altına alındı. Çok sayıda ekibin müdahale ettiği yangında 6 hektar orman alanı zarar gördü.

2/ 16
Datçada orman yangını

Datça'ya bağlı Sındı Köyü Örencik Mevkii'ndeki sarp ve dağlık arazide kızılçam ağaçlarının bulunduğu alanda, dün saat 23. 30 sıralarında yangın başladı. Köylülerden gelen ihbar üzerine Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda ekip bölgeye sevk edildi. Yangının ilk çıktığı dakikalarda etkili olan rüzgar, alevlerin hızla yayılmasına neden oldu. Karanlık nedeniyle yapılamayan havadan müdahaleye, ancak bugün saat 06. 30 sıralarında başlandı. Yaklaşık bin 200 metre yüksekte başlayan yangının sarp ve dağlık alanda olması karadan müdahaleyi güçleştirdi.

3/ 16
Datçada orman yangını

Söndürme çalışmalarına katılan Marmaris Orman İşletme Müdürü Özkan Şahin, "Yangının enerji nakil hatlarının sürtünmesinden kaynaklandığını düşünüyoruz, ancak bunu kesinleştiremedik. Rüzgarın olmayışı ve arkadaşlarımızın özverili çalışmaları daha büyük alanlara yayılabilecek yangının 6 hektarda kalmasını sağladı" dedi.

4/ 16