Davetiyede tartışma yarattı!

CHP Grup Başkanvekili İnce, 29 Ekim resepsiyon davetiyesi için "Umarız matbaa hatasıdır!" dedi.

Davetiyede tartışma yarattı!

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 29 Ekim’de Çankaya Köşkü’nde vereceği resepsiyona katılmayacaklarını söyledi. Resepsiyon davetiyesinde, ''Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'' ifadesinin kullanıldığını belirten İnce, ''Umarım bu, bir matbaa hatasıdır'' dedi ve davetiyeyi gazetecilere gösterdi.

1/ 6
Davetiyede tartışma yarattı!

İnce "AKP’nin derdi üniversitedeki kızların türban takması değil. AKP’nin derdi; ilköğretimde, ortaöğretimde ve kamuda da türban taktırmak" dedi.

İnce, TBMM Danışma Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"ÖSYM konusunda 2009’da Hükümeti uyarmıştık" diyen İnce, iktidarın ÖSYM’nin parasına el koyduğunu, personel sorununu çözmediğini, iş yükünü artırdığını öne sürdü.

2/ 6
Davetiyede tartışma yarattı!

İnce, 279 bin öğretmenin mağdur olduğunu, 30 bin öğretmenin atanamadığını
belirterek, konuyu Meclis gündemine getirmek için Danışma Kurulu’nun toplanmasını
istediklerini söyledi. İnce, AK Parti kabul etmediği için konuyu TBMM Genel Kuruluna grup önerisi olarak getireceklerini belirtti.

Geçmişteki buğday fiyatlarını anımsatan İnce, 40 yıl önce 1 dolarla 46 ekmek alınırken, bugün 2 ekmek alınabildiğini kaydetti. İnce, son 1 ay içerisinde gıda ürünlerine yüzde 5 zam yapıldığını, son 6 aylık enflasyon rakamı dikkate alındığında, emeklilere yüzde 30 zam yapılması gerektiğini vurguladı.

Emekliler Derneği Başkanı’nın belirlenen zamma teşekkür etmesini eleştiren İnce, "Dünyanın neresinde böyle bir Emekliler Derneği Başkanı var? Onu emeklilere havale ediyorum. 9 milyon emeklinin, bu derneği gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.

3/ 6
Davetiyede tartışma yarattı!

"UMARIM MATBAA HATASIDIR"

İnce, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 29 Ekim’de Çankaya Köşkü’nde vereceği resepsiyona katılmayacaklarını söyledi. Resepsiyon davetiyesinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül" ifadesinin kullanıldığını belirten İnce, "Umarım bu, bir matbaa hatasıdır" dedi ve davetiyeyi gazetecilere gösterdi.

CHP’li İnce, "(Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı) olması gerekiyor. Buradan derin yorumlar yapmıyoruz; yanlış olmasın. Cumhuriyet yoksa, Cumhurbaşkanı da yoktur" dedi. İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üniversitede türban konusunda sessiz kaldık. Böylece AKP’nin gerçek maskesini gösterdik. AKP’nin derdi, üniversitede türbanla sınırlı değil. AKP’nin derdi, topluma tepeden tırnağa türban giydirmek. Yıllarca üniversitelerde mağdur edebiyatı yaptılar, şimdi ellerinden bir koz gidiyor, bunu gördüler. AKP’nin derdi üniversitedeki kızların türban takması değil. AKP’nin derdi; ilköğretimde de ortaöğretimde de türban taktırmak, kamu çalışanlarına da türban taktırmak. Ancak biz gerçek yüzlerini göstermiş olduk."

İnce, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, laiklik ilkesinin yeniden tanımlanması gerektiği yönündeki açıklamalarına işaret ederek,

"Sayın Cumhurbaşkanı ikili resepsiyondan vazgeçiyor. Bütün bunlar, AKP’nin ve o zihniyetin niyetlerinin üniversiteyle sınırlı olmadığının, tepeden tırnağa...

Önümüzdeki yıllarda başı açık çocuklarımızın, üniversitelerde okuma problemi ortaya çıkacak" görüşünü savundu.

4/ 6