Demirtaş: Barajı aşacağımıza yürekten inanıyoruz

Demirtaş: Barajı aşacağımıza yürekten inanıyoruz

Demirtaş: Barajı aşacağımıza yürekten inanıyoruz

Demirtaş, eşi Başak ve kardeşleriyle Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde ikamet eden annesi Sadiye ve babası Tahir Demirtaş'ı ziyaret etti.

 Demirtaş, burada yaptığı açıklamada, seçim çalışmalarına anne ve babasının elini öpüp, hayır duasını alarak başladığını söyledi.

 Cuma gününden sonra seçim kampanyası startını vereceklerini belirten Demirtaş, "Ankara'da aday tanıtımıyla birlikte çalışmalarımız başlayacak. Yoğun bir dönem olacak. Uzun bir süredir anne ve babamı ziyaret edememiştim onları da ziyaret edip hayır dualarını aldım" dedi.

1/ 7
Demirtaş: Barajı aşacağımıza yürekten inanıyoruz

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, seçim barajı konusuna değindi.

 "Barajı aşacağımıza, çok yüksek oylarla halkın desteğini alabileceğimize yürekten inanıyoruz" diyen Demirtaş, şöyle konuştu:

 "Barajı aşacağımızdan benim kuşkum yok, bu destek bir şekilde devam ettikçe bizler halkımıza layık olacak bir politikayı ortaya koydukça Türkiye'nin temel sorunlarını da HDP'nin bu geniş ve barışçı vizyonu iyi anlatılırsa baraj sorunumuzun ortadan kalkacağını düşünüyorum."

 Seçim çalışmaları kapsamında hedef olarak Türkiye'nin 81 iline ve birçok ilçesine gitmeyi planladıklarını anlatan Demirtaş, partinin iki eş genel başkanı olduğunu bu nedenle diğer partilere göre daha avantajlı olduklarını kaydetti.

 "Ülkenin batısında nasıl tepkiler alıyorsunuz" sorusunu Demirtaş, şöyle yanıtladı:

 "HDP bütün ülkenin ortak partisi, Edirne'de, Kırklareli'nde, Trabzon'da, Kırıkkale'de, İzmir'de, Antalya'da, Hakkari'de, Van'da, Diyarbakır'da da o yereli temsil eden adaylarımız var. Her yerde aynı zamanda bütün Türkiye'yi kucaklayacak aday isimleri var. Batıdaki adaylarımız da batıdaki kitleler tarafından son derece coşkuyla karşılandı. HDP zaten uzun süredir politikası, söylemiyle Türkiye'de ciddi bir umut, heyecan yaratmıştı. Batıdan çok olumlu tepkiler ve referanslar alıyoruz. Daha önce başka partilere oy vermiş kesimler, bizleri, partilerimizi, milletvekillerimizi gördükleri yerde mutlaka ilgilerini ve desteklerini belirtiyorlar. Tabi ki bu ne kadar oya dönüşür bunu 7 Haziran akşamı hep birlikte göreceğiz."

2/ 7
Demirtaş: Barajı aşacağımıza yürekten inanıyoruz

 - Altan Tan'ın adaylığı

 Demirtaş, Altan Tan'ın adaylığı tartışmalarına da değinerek, parti olarak kendisiyle ortak karar verdiklerini söyledi.

 Tan ile çalışmaya devam etmek istediklerini kendisine ilettiklerini anlatan Demirtaş, "Altan beyi aday yapmayacağız şeklinde bir açıklamada bulunmadık, kendisi de bu şekilde ifade etmedi. Erzurum'dan, Şanlıurfa'dan belki farklı katkılar sunabileceği yerlerde olabilir mi diye kendisiyle tartıştık. Kendisi de düşüneceğini ölçüp biçeceğini belirtti. Biz de parti yönetimi olarak tartıştık ve Altan beyle daha sonra bir araya geldiğimizde Diyarbakır'da tekrar devam etmesinin uygun olacağını birlikte kararlaştırdık" diye konuştu.

3/ 7
Demirtaş: Barajı aşacağımıza yürekten inanıyoruz

Diğer adaylarda da aynı durumun geçerli olduğunu belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

 "Bizim milletvekillerimizi çizme gibi bir anlayışımız olmaz, kültürümüzde böyle bir şey yoktur. Her biri mücadele geleneğinden gelmiş insanlardır. Aday olmayan arkadaşlarımız aday yapamadığımız arkadaşlarımız değersiz oldukları, çalışmadıkları için ya da partiye ters düştükleri için adaylıkta yer bulamadılar diye bir şey yok. Sonuçta partinin ve halkın beklentilerini karşılayacak listeyi çıkarırken bir tercih seçim yapmak zorundasınız."

4/ 7