Demirtaş: Muazzam bir zafer elde ettik

Demirtaş: Muazzam bir zafer elde ettik

Demirtaş: Muazzam bir zafer elde ettik

İstanbul'daki Cezayir Restaurant'da konuşan Demirtaş, Türkiye'de demokratik siyasetin önünü açması için HDP'ye oy verenleri mahçup etmeyeceklerini belirtti. AK Parti ile hiçbir şekilde koalisyon yapmayacaklarını vurgulayan Demirtaş, "Bizler önümüzdeki dönem parlamentosunda nitelikli, kaliteli, dürüst bir muhalefet yapmaya hazırlanıyoruz. Söz vermiştik. Biz AKP ile içeriden veya dışarıdan koalisyon yapmayacağız. Sözümüzün arkasındayız" dedi.

1/ 19
Demirtaş: Muazzam bir zafer elde ettik

"SEÇİM KAMPANYASININ DEMOKRATİK BİR ORTAMDA GERÇEKLEŞMEDİĞİNİ İFADE ETMEK İSTİYORUM"

Seçimlerin eşit şartlarda gerçekleşmediğini savunan Demirtaş, "Zorlu, eşitsiz, adil şartlarda gerçekleşmeyen bir seçim kampanyasını tamamladık. Öncelikle bu seçim kampanyasının demokratik, özgür bir ortamda gerçekleşmediğini açıkça ifade etmek istiyorum. Büyük bir eşitsiz devlet gücüne karşı devletin bütün imkanlarına karşı, bir iktidar partisinin devletin bütün olanaklarını arkasına alarak yürüttüğü bir kampanyaya, saldırıya karşı bizler Türkiye'nin ezilenleri olarak, Türkiye'nin yoksulları, emekçileri olarak barıştan, adaletten ve özgürlükten yana olanları olarak muhteşem bir zafer ve muazzam bir başarı elde ettik. Bütün Türkiye'ye şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum" şeklinde konuştu.

2/ 19
Demirtaş: Muazzam bir zafer elde ettik

"KENDİNİ TÜRKİYE'NİN TEK SAHİBİ GİBİ GÖRENLER KAYBETMİŞ, GERİLEMİŞTİR"

Türkiye'nin özgürlüğüne sevdalı olanların bu seçimin kazananı olduğunu belirten Demirtaş, ortak zafer vurgusu yaparak, "Bu seçimde özgürlükten, demokrasiden, barıştan yana olanlar kazanmış; baskı, otoriterlik, kibirli duruştan yana olanlar ve kendini Türkiye'nin tek sahibi gibi görenler kaybetmiş, gerilemiş, gerilmiştir. Kazananlar Türkiye'nin özgürlüğüne, özgür yarınlarına sevdalı olanlar olmuştur. Bu zafer evet, bütün ezilenlerin. Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Çerkeslerin, Ermenilerin, Boşnakların, bütün etnik kimliklerin, inançların, Alevilerin, Sünnilerin, Hristiyanların, Musevilerin, Ezidilerin kim varsa inancıyla birlikte bu topraklarda özgürce yaşamak isteyen bütün ötekileştirilmişlerin ortak zaferidir. Bu zafer, Türkiye'de işçilerin, işsizlerin, köylülerin, çiftçilerin, esnafların, emeği sömürülenlerin, solun ortak zaferidir. Bu zafer, ülkede demokratik, sivil bir Anayasa çoğulcu, özgürlükçü bir Anayasa isteyenlerin, 12 Eylül darbe Anayasasına ve onun dayattığı yüzde 10'luk seçim barajına karşı duranların ortak zaferidir. Demokratik çözüm ve barış isteyenlerin, Kürt sorununda barışçıl çözümden yana olanların, Kürtlerinde bu ülkede onurlu bir halk ve yurttaş olarak yaşamalarını istiyorum diyenlerin ortak zaferidir. En çok da bu ülkenin kadınlarının ortak zaferidir" ifadelerini kullandı.

3/ 19
Demirtaş: Muazzam bir zafer elde ettik

"AKP 'MÜZAKERE, ÇÖZÜM MASASI YOKTUR' DİYEREK TÜRKİYE'NİN DOĞU'SUNDA SIFIRLANMIŞTIR"

Emaneten HDP'ye oy verenlerin olduğunu ve bu oyların sahiplerini gönülden HDP'li yapmak için çalışacaklarını aktaran Demirtaş, "Bizler seçim kampanyası boyunca meydanlarda ne söylediysek arkasındayız. Ne söz verdiysek arkasındayız. Artık HDP gerçek bir Türkiye partisidir. Türkiye, HDP'dir; HDP, Türkiye'dir. Bu zaferin büyük gururunu hep birlikte yaşamayı hak ediyoruz. Seçimin en önemli sonuçlarından biri de AKP bu kibirli tavrıyla 'Kürt sorunu yoktur' diyerek 'müzakere, çözüm masası yoktur' diyerek Türkiye'nin doğusunda sıfırlanmıştır. Bu seçim döneminde bize inanarak bize güvenerek hangi gerekçeyle oy vermiş olursa olsunlar hiçkimseyi mahçup etmeyecek bir duruş ortaya koyacağız. Bize emaneten oy vererek de HDP'nin Türkiye'de demokratik siyasetin önünü açmasını isteyenleri de mahçup etmeyeceğiz. Emaneten bizde duranları gönülden HDP'li yapmak için daha çok çalışacağız" şeklinde konuştu.

4/ 19