Demirtaş'tan Musul açıklaması

Demirtaş'tan Musul açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin Musul operasyonuna dahil olamaya çabaladığını belirterek, "Eğer Cumhurbaşkanı'nın niyeti, Kerkük ve Musul'u Türkiye sınırlarına dahil etmekse, bu bölgede yeni savaşların, dünya savaşına gidecek yolun taşlarını döşemekten başka bir şey değil. Türkiye, Musul'da olmalı ama gerçek Musul halkının Musul'da olması, huzur ve güvenin sağlanması için olmalı" dedi.

HDP Diyarbakır il binasında Milletvekili Feleknaz Uca, İmam Taşçıer, Sibel Yiğitalp ve Ziya Pir ile birlikte basın toplantısı düzenleyen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Demirtaş, il ve ilçe eş başkanlarının da aralarında bulunduğu, 34’ü yönetici olmak üzere 62 kişiden oluşan partili arkadaşının 11 Ekim tarihinden beri, sorgusuz bir şekilde gözaltında tutulduğunu söyledi.

1/ 7
Demirtaş'tan Musul açıklaması

YARGI SİYASETE MÜDAHALE EDİYOR

O tarihten beri arkadaşlarının sorgulanmadan tutulmasını, "yasadışı ve hukuksuzluk" olarak değerlendiren Demirtaş, "iktidarın bize sert tutumunu anlayışla karşılıyor, normal buluyoruz. Ama, bu işe yargının dahil edilmesini ve yargının partimize düşman hukukunu uygulamasını kabul etmiyoruz. Sayın Diyarbakır Valisi, CumhuriyetBaşsavcısı, Emniyet Müdürü’ne çağrı yapıyorum buradan; yaptığınız işlem hukuka aykırı, siyasete müdahaledir. Hukuk devleti olmanın gerekleri var. Sizden bunu bekliyoruz. Gözaltı yapan emniyet yetkilileri, bazı savcılar, bu gözaltı operasyonun, toplu yakalama operasyonun bir misilleme olduğunu açıkça ifade etmiş olmaları da açıkça vahim bir durumdur. Dicle ilçemizde AKP ilçe başkanı siyasi bir cinayetle katledilmesinin hemen ardından, HDP ve DBP’nin il ve ilçe başkanlarının, ’misilleme yapıyoruz sizi öldürmüyoruz ama sizi tutuklayacağız’ diye gözaltına alınmaları bir hukuk devletine, evrensel hukuk çerçevesinde işleyen bir demokrasiye kesinlikle aykırıdır" dedi.

2/ 7
Demirtaş'tan Musul açıklaması

"AVUKATLAR ANAYASA MAHKEMESİNE GİDİYOR"

Türkiye’nin iç barış, huzur ve güvene ihtiyacı olduğu bir dönemde, arkadaşlarının gözaltına alınmasının gerilimi tırmandıracağını savunan Demirtaş, "En rahatsız edici söz bile şiddetten iyidir diyorsak, siyaset yapan arkadaşlarımıza karşı bu politikaya sonvermenizi bekliyoruz. Avukat arkadaşlarımız şu ana kadar gözaltı kararlarına 3 defa itirazı etti ama reddedildi. Bugün veya yarın Anayasa Mahkemesi’ne götürecekler. Gözaltına alınanların artık derhal serbest bırakılması, yada savcılığa çıkarılması için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılacak" dedi.

3/ 7
Demirtaş'tan Musul açıklaması

"KERKÜK VE MUSUL’U TÜRKİYE SINIRLARINA KATMAK"

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, "Türkiye ısrarla neden Musul operasyonuna katılmak istiyor" sorusunu, "Cumhurbaşkanı net bir şekilde açıklıyor. ’Misakı Milli antlaşmasına bakarsanız anlarsınız’ diyor. Yani Musul’u ve Kerkük’ü Türkiye sınırlarına katmak. Misakı Milli antlaşmasında, en azından sınırlar bölümü budur. Eğer Cumhurbaşkanı’nın niyeti buysa, Musul’u ve Kerkük’ü başta olmak üzere Güney Kürdistan’ı, hatta Rojava Kürt Bölgesi’ni, Türkiye’nin resmi sınırları içerisine katma gibi bir emperyal amaç varsa, bu bölgede yeni savaşların, dünya savaşına gidecek yolun taşlarını döşemekten başka bir şey değil. Eğer Türkiye’nin Musul ile ilgili müdahalesi olacaksa ki, olmalı, o da Musul’da biran önce huzurun sağlanması, Musul’a demografik müdahalenin önlenmesi. Musul’dan göç etmek zorunda kalmış, IŞİDsaldırısı ya da Saddam döneminde Saddam’ın müdahalesiyle göç etmek zorunda kalan gerçek Musul halkının Musul’a dönmesini sağlamak olmalı. Türkiye’nin görevi, işi bu olmalı. Bölgede huzur, istikrar için çalışmalı" diye yanıtladı.

4/ 7