Denizciler yurda döndü

Afrika turuna çıkan denizciler yurda döndü

Denizciler yurda döndü

Son ziyaretlerini Cibuti ve Somali'ye yapan, Tümamiral Ali Murat Dede komutasındaki Barbaros Türk Deniz Görev Grubu'na bağlı Türk savaş gemileri TCG Gediz (F-495), TCG Oruçreis (F-245) Fırkateynleri ile Türkiye'nin Milli Gemisi TCG Heybeliada (F-511) Korveti ve Lojistik Destek Gemisi TCG Yb. Kudret Güngör Akaryakıt Gemisi’nden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 102 günlük Afrika seyrinin son safhasında 19’u Türk Deniz Kuvvetleri tarihinde ilk kez olmak üzere toplam 24 ülkeyi ve 25 limanı ziyaret etti.

1/ 19
Denizciler yurda döndü

Gemilerimiz ayrıca 148 yıl aradan sonra Ümit Burnu'nu geçerek Türk Donanması adına bir başka ilki gerçekleştirdi.

2/ 19
Denizciler yurda döndü

Güney Afrika’da atış alanında çok başarılı güdümlü mermi ve top atışları icra eden, yine Türk Deniz Kuvvetleri tarihinde bir ilke imza atarak dünyanın merkezine (0 derece enlemi ve 0 derece boylamının kesiştiği yer) inen Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, kendisine verilen tüm görevleri başarılı bir şekilde tamamladı. Gemilerimiz geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı'nı da geçip bu sabah Gölcük'e döndü.

3/ 19
Denizciler yurda döndü

COŞKULU KARŞILAMA

Poyraz Rıhtımı'nda düzenlenen karşılama törenine, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, amiraller, yüksek rütbeli subaylar, eski kuvvet komutanları ile gemilerde görev yapan ve sayıları 800 olan personelin eş ve çocukları ile aileleri katıldı.

4/ 19