Depremin tehdit ettiği şehirler

Forbes dergisinin yayınladığı rapora göre, yüksek deprem riski taşıyan şehirler.

Depremin tehdit ettiği şehirler

Katmandu, Nepal

GeoHazards adlı uluslararası sivil toplum örgütünün gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Nepal’deki en kalabalık nüfusun yer aldığı Katmandu şehrinde, 6 şiddetinde gerçekleşecek bir deprem, bir milyon nüfuslu kentte 69 bin insan hayatını kaybetmesine neden olabilir.

1/ 21
Depremin tehdit ettiği şehirler

İstanbul, Türkiye

Afrika ve Avrasya tektonik tabakalarının üzerinde kurulu olan İstanbul’da yaşanacak bir deprem, yaklaşık 55 bin kişi hayatını kaybetmesine neden olabilir. 17 ağustos 1999 tarihinde yaşanan depremde 18 bin kişi ölmüş ve yüz binlerce insan evinden olmuştu.

2/ 21
Depremin tehdit ettiği şehirler

Delhi, Hindistan

Beş yüz kilometre kareden daha fazla bir alana yayılmış olan Delhi’de yaklaşık 14 milyon insan yaşıyor. 6.0 şiddetindeki bir deprem, Hindistan’ın en büyük ikinci kenti olan Delhi’de 38 bin insanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

3/ 21
Depremin tehdit ettiği şehirler

Quito, Ekvador

Ekvador’un başkenti ve gözde bir turizm kenti olan Quito, 2850 metre yükseklikte bulunmasıyla dünyanın rakımı en yüksek ikinci kenti unvanına sahip. Bir milyon 800 bin kişinin yaşadığı kentte gerçekleşecek 6.0 şiddetindeki bir deprem, yaklaşık 15 bin kişinin hayatına mal olabilir. 1797’de gerçekleşen depremin 40 bin kişiyi öldürdüğü Quito için geçerli olan bir diğer risk, etrafında bulunan ve tektonik hareketleri tetikleyen yanardağlar.

4/ 21