Dev jenatörler Mersin'e ulaştı

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santralinin 1 nolu güç ünitesi için tasarlanan, her biri 365 ton ağırlığındaki 4 buhar jeneratörü, inşaat sahasına ulaştı.

Dev jenatörler Mersin'e ulaştı

Ekipman sevkiyatı 22 Ağustos tarihinde, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatomun mühendislik bölümünün bir parçası olan Atomenergomash'in makine yapımı bölümü AEM-Teknolojinin Volgodonskta yer alan Atommash fabrikasından başlamıştı. Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali için yapılan buhar jeneratörleri, zincirlerle sabitlenerek kapalı gemi ambarlarında taşındı.

1/ 6
Dev jenatörler Mersin'e ulaştı

Buhar jeneratörlerinin gemiden indirilmesi için, NGS sahasına büyük bir paletli vinç monte edildi. Akkuyu NGS inşaatı için tedarik edilen buhar jeneratörleri, geminden indirilerek ekipmanın ve ekipmana ait tüm bileşenlerin giriş kontrolünden geçirildiği ağır yük depolama alanına alındı. Bu prosedür, ekipman giriş kontrolü bölümü ve reaktör bölümünden metal ve teknik kontrol birimine kadar Akkuyu Nükleer A.Ş’nin alt birimlerinden uzmanların oluşturduğu bir komisyon tarafından yürütülüyor.

2/ 6
Dev jenatörler Mersin'e ulaştı

Giriş kontrolüne, ekipman üreticisi konumunda bulunan ve AEM-Technologies A.Ş.nin Volgodonsk’taki şubesi olan Atommash'ın yanı sıra, reaktör tasarım geliştiricisi OKB Gidroprress A.Ş. ve ana yüklenici Titan2 IC İçtaş inşaat şirketi uzmanları da katılacak. Denetim kapsamında, tedarik edilen malzemelerin kalitesi ve sayısı değerlendirilerek, kusur bulunup bulunmadığı ve ambalaj kalitesi ile belgelerinin eksiksiz ve doğru olup olmadığı kontrol edilecek.

3/ 6
Dev jenatörler Mersin'e ulaştı

Akkuyu NGS projesinde, her biri 4 buhar jeneratörü ile donatılacak olan 3+ nesil VVER-1200 reaktörlü 4 güç ünitesi yer alıyor. Buhar jeneratörü birinci bir sınıf güvenlik ürünü olma özelliği de taşıyor. Gövdesi, iki eliptik tabanlı yatay silindirik bir kaptan oluşan buhar jeneratörünün orta kısımda, reaktör soğutucusu giriş ve çıkış kolektörleri bulunuyor.

4/ 6