Dev projede sona gelindi

Kahramanmaraş'ta yapımına 2 yıl önce başlanan ve Karadeniz ile İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayacak 9 kilometre uzunluğundaki 3 tünelde çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi.

Dev projede sona gelindi

Temeli, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım tarafından atılan 3 tünel ve otoban standardındaki 19 kilometrelik  karayolundaki çalışmalarda son kontroller yapılıyor. Hizmete açıldığında  Karadeniz ve İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayacak 9 kilometre uzunluğundaki 3 tünel  yaklaşık 2 yılda tamamlandı.

1/ 7
Dev projede sona gelindi

Yaklaşık 260 milyon liraya malolması beklenen projenin tamamlanmasıyla  Kahramanmaraş-Göksun arasındaki ulaşım yaklaşık 40 dakikaya inecek. Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Kahramanmaraş-Göksun arasındaki 3 tünel ve 19 kilometrelik  karayolunun bölgenin önemli projelerinden biri olduğunu söyledi.

2/ 7
Dev projede sona gelindi

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın  destekleriyle eksiklikleri giderilen 3 tüneli 26 Mayıs'ta açmayı planladıklarını  dile getiren Ünal, "Bakınız Bolu Tüneli 3 kilometreydi ve önünde de 8 kilometre  karayolu vardı. Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki fark açısından bu çok  önemli. O dönemde 3 kilometre tünel ve 8 kilometre karayolu 20 yılda  bitirilemedi. Bunun için de İtalyanlara 1 katrilyon 200 milyon lira ödendi.  Hamdolsun Bolu Tüneli'ni de biz bitirdik" diye konuştu.

3/ 7
Dev projede sona gelindi

Ünal, Kahramanmaraş-Göksun arasındaki 3 tünelin 2 yılda tamamlandığını  hatırlattı. Tünellerden sadece birinin uzunluğunun Bolu Tüneli kadar olduğunu  anımsatan Ünal, "Biz 2 yılda sadece Bolu Tüneli uzunluğunda 3 tünel yaptık.  İnşallah 6 kilometre uzunluğundaki Göksun bağlantı yolunu da bitiriyoruz" dedi.  Kahramanmaraş'ı Malatya'ya bağlayacak karayolu için seçimden sonra  ihale yapılacağını anlatan Ünal, sözlerini şöyle tamamladı: "Böylece şehrimiz hem Kayseri hem de Malatya'ya uluslararası otoban  standardında bir yolla bağlanmış olacak. Bu çalışmalar tamamlandığında biz de  verdiğimiz sözü yerine getirmiş olacağız. Önümüzdeki süreçteki planlamalarımızda  var. Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan direkt bir yol çalışması yapıyoruz. Aynı  zamanda Göksun ilçemiz Akdeniz bağlantısının da merkez durumunda olacak."

4/ 7