DHA ekibi Kobani'ye girdi!

DHA ekibi Kobani'ye girdi!

DHA ekibi Kobani'ye girdi!


Sokak savaşı sürüyor
ŞANLIURFA'nın Suruç İlçesi'nin karşısında olan IŞİD'in hedefindeki Suriye'nin Kobani kentinde 31 gündür çatışmalar devam ediyor. DHA ekibi, YPG güçleri ile ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının bombardımanı ile IŞİD ilerlemesini durdurmaya çalıştığı Kobani'ye girdi ve yaşananları görüntüledi.
 

1/ 31
DHA ekibi Kobani'ye girdi!

Sokaklarda sadece silahlı YPG'lilerin bulunduğu Kobani'de Kanton Eşbaşkanı Enver Müslim, ilçede savaşın sürdüğünü ifade ederek uluslararası toplumun biran önce kendilerine silah yardımında bulunmasını istedi. Barzani'nin gönderdiğini ifade ettiği silahların kendilerine ulaşmadığını belirten Müslim, Türkiye'nin de biran önce istekleri olan koridoru açmasını ve ilçedeki 2 bin sivilin tahliye edimesi gerektiğini söyledi.

2/ 31
DHA ekibi Kobani'ye girdi!

HAFTALARDIR ÇATIŞMA VAR

IŞİD, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'de son 2 yıllık süreçte etkili olmaya başlayan ve adını Ocak ayında Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Telabyad ile Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Carablus ilçelerinin kontrolünü ele alarak ve Türkiye'ye açılan sınır kapılarını kapatarak duyurdu. Suriye ve Irak'ta yaptığı eylemlerle korku salan IŞİD, geçen 14 Eylül günü Telabyad ile Carablus arasında kalan PYD denetimindeki Kobani'yi ele geçirmek için saldırı başlattı.

3/ 31
DHA ekibi Kobani'ye girdi!

IŞİD'in ilerleyişi sırasında 300'ü aşkın köyde yaşayan binlerce insan evini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye'ye giriş yaptı. Son 2 haftadır Kobani merkezinde sokak savaşı şeklinde devam eden çatışmalar sırasında, ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin savaş uçakları IŞİD mevzilerini bombalamaya başladı. Suruç tarafında endişeyle takip edilen çatışmalar sırasında sık sık sınırı aşan mermiler Türkiye'ye gelmeye başladı.

4/ 31