Dingo'nun ahırı bakın neredeymiş...

“Dingo’nun ahırı gibi giren çıkan belli değil” cümlesini hayatımızın çeşitli zamanlarında kullanmışızdır. Peki bu deyim nereden geliyor hiç düşündünüz mü?

Dingo'nun ahırı bakın neredeymiş...

“Dingo’nun ahırı gibi giren çıkan belli değil” cümlesini hayatımızın çeşitli zamanlarında kullanmışızdır. Peki bu deyim nereden geliyor hiç düşündünüz mü? Bilmeyenler için İstanbul belgeselleriyle tanınan TRT Belgeselcisi Levent Akın anlattı:

Nagihan ALAN / GAZETE HABERTÜRK

1/ 12
Dingo'nun ahırı bakın neredeymiş...

“İstanbul’da 1871’den itibaren hizmete giren ilk atlı tramvaylar şehrin yokuş bölgelerinde tek, eğimli olmayan yollarında ise çift katlı olarak hizmet veriyordu. Tramvaylara çift at koşulur, ağır vagonlar yokuş başına geldiğinde civarda bekletilen bir çift at daha bağlanır, meyilli hat böylece aşılırdı...

2/ 12
Dingo'nun ahırı bakın neredeymiş...

"...Tramvaylara koşulan atların bulunduğu ahır, şu an Taksim’de elektrikli tramvayların tamir edildiği bölge Fransız Kültür Merkezi’nin hemen yanı. Ahır kahyası Dingo isimli Rum bir ihtiyardı..."

3/ 12
Dingo'nun ahırı bakın neredeymiş...

Sık sık başında bulunduğu ahırı meyhaneye giderken boş bırakan Dingo, ahırda olmayınca yorulan atları dinlendirmek için vagonlara at tedarik eden seyisler ahıra diledikleri gibi girip çıkar, yedeğe alınmış yorgun atlara yem verir ve yokuş tırmanacak atları vagonlara bağlamak için alırmış.

4/ 12