Diyarbakır Silvan ve Hakkari Şemdinli'de son durum

Diyarbakır Silvan ve Hakkari Şemdinli'de son durum

Diyarbakır Silvan ve Hakkari Şemdinli'de son durum

Silvan'da Tekel, Mescit ve Selahattin mahallelerinde sokak aralarındaki hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması, bazı sokaklara bırakıldığı iddia edilen patlayıcı  düzeneklerin temizlenmesi ve hizmeti engellenen Halk Sağlığı Merkezi'nin yeniden hizmet vermesini sağlamak amacıyla operasyon yapıldı. Asker ve polisten oluşan yaklaşık 700 personelin katılımıyla gerçekleştirilen müdahaleye iddiaya göre örgüt mensupları uzun namlulu silahlarla karşılık verdi. Çatışma çıktığı, Dicle Üniversitesi  Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan bir kişinin öldüğü, diğer yaralının ise Silvan Devlet  Hastanesinde tedavi altına alındığı belirtiliyor.

1/ 9
Diyarbakır Silvan ve Hakkari Şemdinli'de son durum

BAYRAK İNDİRİLMİŞTİ
Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri yaklaşık 10 gün önce güvenlik güçlerinin girişini engellemek için ilçenin Selahattin, Tekel ve Mesçit mahallerinde sokak ve caddelere hendek kazıp, barikatlarla kapattı. Grup, barikatı kaldırmak isteyen güvenlik güçleri ile çatışmaya da girdi. YDG-H’liler bir süre önce de olaylar yüzünden hizmet verilemeyen Tekel Mahallesi’nde bulunan 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin bahçesinde direkteki Türk Bayrağı’nı indirip yerine PKK flaması astı. 3 gün önce ise DBP yönetiminden 'öz yönetim' açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Biz Ankara’dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz" dedi.
 

2/ 9
Diyarbakır Silvan ve Hakkari Şemdinli'de son durum


SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ, OPERASYON BAŞLADI
 
Diyarbakır Valiliği bugün saat 01.00’den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede yaklaşık 700 kişi asker ve polisten oluşan güvenlik güçleri hendekler ve barikatlarla v yol kapatılması, yerleştirilen patlayıcıların imhası, 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin yeniden hizmet vermesi için gece operasyon başlattı.
 
Operasyon sırasında güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada, 2 PKK’lı yaralandı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan 1’i öldü, diğerinin tedavisi sürüyor.
 

3/ 9
Diyarbakır Silvan ve Hakkari Şemdinli'de son durum


İLÇENİN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI KAPATILDI
 
Silvan'da operasyon sürerken ilçenin giriş ve çıkışları da ulaşıma kapatıldı. Silvan üzerinden Muş, Bitlis ve Van istikametine gidecek olan araçların da ilçeye girişine izin verilmezken, araçlar Diyarbakır yolu üzerinde bekleyişlerini sürdürüyor. Silvan’ın girişinde zırhlı araçlarla bekleyen polis ekipleri, gelen araçları kontrol ettikten sonra geri gönderdi.
 
İNTERNET VE TELEFON KESİK
 
Polisler, güvenlik nedeniyle giriş çıkışların kapatıldığını söyledi. Havadan helikopterlerin dolaştığı Silvan’da cep telefonu şebekeleri ve internet hatlarının da  kesik olduğu öğrenildi.
 

4/ 9