Diyarbakırda yine olay var !

DTP mitinginin ardından Diyarbakır karıştı !

Diyarbakırda yine olay var !

Kapatılan DTP'nin eski milletvekilleri Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve Emine Ayna Diyarbakır'da gitti. DTP'lileri taşıyan otobüsü binlerce kişi karşıladı. Otobüsün arkasında büyük bir konvoy oluştu. DTP'li eski vekiller daha sonra kalabalığa seslendi. DTP milletvekillerinin yaptığı konuşmadan sonra olaylar çıktı. Sokaklarda yine taşlar sopalar havada uçuştu.

1/ 11
Diyarbakırda yine olay var !

DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır'dan hükümete, siyasi partilere devletin bütünü seslendiğini belirterek, "Artık yeniden düşünmek zorundasınız. Bu ülkede barışı sağlamak zorundasınız. Bu ülkede dökülen her kan damlasından sizler sorumlusunuz. Bunları söylerken Kürtlere de çağrı yapıyorum. Kürdüyle, Türküyle, barış için yanyana ve birlikte barış iradesimizi kararlılığımızı ortaya koymalıyız. Çünük barış için hepimiz için önemlidir. Halkların kardeşliğini düşünüyorsak gelin yeniden düşünelim tartışalım" dedi.

2/ 11
Diyarbakırda yine olay var !

DTP'LİLER DİYARBAKIR'DA

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk ve tüm milletvekilleri bugün Diyarbakır'da biraraya geldi. 5 siyasi yasaklı olan Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk ve bazı milletvekilleri Diyarbakır'a uçakla geldi. Türk ve Tuğluk'u Diyarbakır Havaalanı'nda milletvekilleri Emine Ayna, Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Ayla Akat Ata, Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ilçe belediye başkanları karşıladı. Kentte sıkı güvenlik önlemi alan polis, havaalanına vatandaşları sokmadı.DTP'liler parti otobüsüyle birlikte havaalanından tabelaları dün akşam sökülen partise binası yoğun sevgi gösterileri arasında gidebildi. Yaklaşık 3 kilometrelik yolu otobüs 1.5 saatte alabildi. Otobüsle birlikte yaya olarak yürüyen gruplar, sık sık Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar attı. Otobüsü DTP önünde yaklaşık 15 bin kişi karşıladı. Burada miletvekili Selahattin Demirtaş, toplananlara harhangi bir olumsuzluk olmaması için otobüs üzerinden çağrıda bulundu.

3/ 11
Diyarbakırda yine olay var !

KÜRTLERİN İRADESİ MECLİSTE OLMAZSA O MECLİS MEŞRU OLMAZKapatılan DTP'nin Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, otobüs üzerinden ilk konuşmayı yaptı. Anlı, şunları söyledi: "Geleceğimize sahip çıkmak için buradayız. Bu halk en zor dönemlerde bile iradesine sahip çıkmıştır, bugün bir kez daha sahip cıkacaktır. Bu iradeyi tanımayanlar, bu iradenin ne olduğunun farkında olmayanlar 29 Mart seçimlerinde bu halktan en büyük tokadı yediler. Ama, değerli halkımız demekki bu tokat yememiş, daha sert bir okat vurmak lazım. Kürt halkı kimseyi incitmemiştir. Kürt halkı kimsenin değerlerine saygısızlık etmiştir. Kürt halkı kimseyi talan etmemiştir. Haklarını ayaklar altına almamıştır. Ama Kürt halkı kendi değerlerine siyasi iradesine partisine seçilmişlerine siyasetilerine sonuna kadar da sahip çıkacaktır. Biz Amedliler olarak kimliğimizin haklarımızın ve özgürlüğümüzün sonuna kadar arkasındayız. Şu unutulmasınki 11 kişinin verdiği kararla, devletin karanlık odaklarında verilen kararlarla AKP'nin iki yüzlü ve sahtekar bir biçimde Kürtlerin iradesine dönük bu yaklayşımına bizim verecek bir cevabımız var. Siz 30 yıllık barış mücadelesi, insan hakları mücadelesi, özgürlük mücadelesi ve Kürtlerin bir değeri olan sayın Ahmet Türk'e siyasi yasak koyabilirsiniz. Ama meydanlarda, ama sokaklarda, ama köylerde, ovalarda, dağlarda yüreklerimizde kimse yasaklayamaz. Bu halkın tarihi bir biçimiylede sayın Ahmet Türkün siyasi tarihiyle aynıdır. 12 Eyül'de parlamentodan cezaevine gönderdiler. 94 darbesinde bütün DEP milletvekillerimizle birlikte cezavine gönderdiler. Ve 3 gün önce bir kez daha siyasi yasak vererek parlamentodan uzaklaştırdılar. Diyarbakır milletvekilimize verilen siyasi yasağıda bir kez daha buradan protesto ediyoruz. Eğer Kürtlerin iradesi bu parlamentoda olmazsa o parlamentonun bir meşruiyeti kalmayacaktır. Onun için Diyarbakır ve Amed olarak her zaman siyasi irademizin yanında olacağız ve sahip çıkacağız"

4/ 11