Doğru sandığımız yanlışlar !

​Doğru olduğunu düşünerek yaptığımız yanlışlar var. Doc. Dr. Neva Çiftçioğlu Binlerce yanlış içerisinden bu hafta sizler için 5 örnek seçti. İşte o yanlışlar...

Doğru sandığımız yanlışlar !

Doğru olduğunu düşünerek yaptığımız yanlışlar var. Doc. Dr. Neva Çiftçioğlu Binlerce yanlış içerisinden bu hafta sizler için 5 örnek seçti. İşte o yanlışlar...

1 Alafranga tuvaletler: Geleneksel alaturka tuvaletlerimizin yerini alafranga tuvaletler aldığı andan itibaren diz ve bel sorunu olanlar, ameliyat geçiren hastalar, kilolular ve yaşlılar derin bir nefes aldılar. Lakin bilim insanlarına göre alafranga tuvaletlerin hayatımıza getirdiği sağlık sorunları da var. Sayılan hastalıklar içerisinde bağırsak tembelliği, hemoroit ve divertikül listenin başında bulunuyor.

1/ 14
Doğru sandığımız yanlışlar !

Araştırmacılar, “Aslında insanlar tuvalet ihtiyaçlarını çömelerek giderecek şekilde kas sistemlerine sahipler. Sandalyede oturur pozisyonunda o kasların bazıları görev yapamamaktadır. Böylece sağlık sorunları oluşmaktadır. Bizler çözüm olarak alafranga tuvaletlerinize oturduğunuzda ayaklarınızın altına alçak bir tabure koymayı öneriyoruz” diyorlar. Alaturka tuvaletlerin olmadığı yerde bu tuvaletlerin tepesine tüneyenlerin ciddi enfeksiyonlara sebep oldukları da makalelerinde antrparantez belirtiliyor.

 

2/ 14
Doğru sandığımız yanlışlar !

2 Duş almak: Her ne kadar her gün duş almak temizlik olsa da nasıl duş alındığını bilmemek cilt sorunlarına sebep olabilmekte.


 

3/ 14
Doğru sandığımız yanlışlar !

Dermatologlar haftada sadece 3 kez tüm vücudun ve saçların sabunlanması gerektiğini, diğer günlerde duş alındığında sadece akan suyla ter akıtmanın cilt için daha faydalı olacağını söylüyorlar.

 

4/ 14