Dondurucu havada denizden haç çıkardılar

Dondurucu havada denizden haç çıkardılar

Dondurucu havada denizden haç çıkardılar

HZ. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü Fener Rum Patrikhanesi ile Ortaköy’deki Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ’ayin’lerin ardından yapılan denizden haç çıkarma törenleriyle kutlandı. Ortaköy’deki törene soğuk hava nedeniyle sadece bir kişinin katıldı.

1/ 10
Dondurucu havada denizden haç çıkardılar

Fener Rum Patrikhanesi’ne Sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, önce Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayinde mum yakarak dua etti. Ayinin sona ermesinin ardından ziyaretçiler haç atma törenini izlemek için sahile indi. Tören öncesi Patrik Bartholomeos’un haçı atacağı platform ve çevresi Hazar isimli bomba dedektör köpeği tarafından arandı. Okunan duaların ardından Patrik Bartholomeos tarafından haç denize atıldı. Bu sırada ayrı ayrı teknelerde haçın atılmasını bekleyenler Haliç’in soğuk sularına kendileri attılar. Bu yıl haçı çıkaran Paris’te çalışan Bulgaristan vatandaşı Todor Pasev oldu. Bartholomeos, haçı kendisine getiren Pasev’e ucunda haç bulunan altın kolye hediye etti.

2/ 10
Dondurucu havada denizden haç çıkardılar

18 YAŞINDAYKEN DE ÇIKARMIŞ

Pasev, ilk kez 18 yaşındayken yine denizden haç çıkardığını belirterek, "O yıl benim için çok mutlu şanslı ve güzel geçti. İşlerim iyi gitti. Bu sene yine aldım. Umarım bu sene de aynı şekilde geçer" dedi. 19 Ocak’ta Makedonya’ya giderek oradaki törenlere de katılacağını ifade eden Pasev, "Su soğuk muydu?" sorusuna "10 dakikada kimse suda donmaz" yanıtını verdi.

3/ 10
Dondurucu havada denizden haç çıkardılar

ORTAKÖY’DE AYİN

Ortaköy’deki Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ’ayin’ ve denizden ’haç çıkarma’ töreni, zaman zaman kar yağışı ve dolu yağışının görüldüğü Ortaköy Sahili’nde yapıldı. Sabah saatlerinde Ortaköy’deki Ayios Fokas Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki başlayan ayini Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos yönetti. Ayine katılan ziyaretçiler, mum yakarak, dua etti. Ayinin ardından Metropolit İrineos ve ayine katılanlar ile birlikte yürüyerek Ortaköy sahile geldi.

4/ 10