Dünya 15 Günlüğüne Kararacak mı?

Dünya 15 Günlüğüne Kararacak mı?

Dünya 15 Günlüğüne Kararacak mı?

İddiaya göre Amerika Başkanı Barack Obama, konu hakkında detaylı bir bilgilendirme raporu istemiş.

Rapora göre Venüs ve Jüpiter gezegenleri arasındaki açı daralacak ve Venüs, Jüpiter’in güney batısına geçecek. Bu sayede de Venüs, Jüpiter’den 10 kat daha parlak olacak. Venüs’ün yaydığı ışık, Jüpiter’deki gazların ısınmasına ve reaksiyona girmesine neden olacak.

1/ 7
Dünya 15 Günlüğüne Kararacak mı?

Gaz reaksiyonları tahmin edilemeyecek kadar çok hidrojenin uzaya salınmasına sebebiyet verecek. Hidrojen gazı ise Türkiye saatiyle 09.50'de Güneş’e temas edecek. Güneş ile temasa giren büyük miktardaki hidrojen gazı Güneş’te büyük bir patlamanın meydana gelmesine yol açacak. Patlama nedeniyle Güneş’in yüzeyinin sıcaklığı bir anda 9 bin santigrata çıkacak. Güneş, sıcaklığı çekirdeğine doğru emerek patlamayı durduracak. Sıcaklıktaki ani artışla güneş mavimsi bir renge dönecek.

2/ 7
Dünya 15 Günlüğüne Kararacak mı?

Aslında bu olayı iddiadan da bir adım öteye götürdüler ve bu yanlış haberin geçerliliğini artırması adına yanına bir de ‘Açıklama NASA tarafından doğrulandı’ cümlesini iliştirdiler. NASA ise konu hakkında gelen mesajlara cevaben, iddianın doğruluk payı olmadığını belirterek böyle bir durumun yaşanmayacağını açıkladı.

3/ 7
Dünya 15 Günlüğüne Kararacak mı?

Peki, bilimsel olarak bu iddialar ne kadar gerçekçi?

Evren hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasak da evrende bildiğimiz hiçbir değişken, yüksek kütlelere sahip olan hiçbir yıldızı ki buna Güneş de dahil belli süreler içerisinde anlık olarak söndüremez, karartamaz veya yaydığı ışığı azaltamaz ya da artıramaz.

4/ 7