Dünya Basın Fotoğrafları 2012

Dünya Basın Fotoğrafları 2012

Paul Hansen - İsveç

Basın fotoğrafçılığı alanında dünyanın en prestijli ödülü olarak görülen Dünya Basın Fotoğrafları'nın 2012 yılı kazananları açıklandı.

Yılın en iyi fotoğrafı ödülü İsveç'te yayınlanan Dagens Nyheter gazetesinden Paul Hansen'e gitti. Hansen ödülü İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısı sırasında hayatını kaybeden iki çocuğun fotoğrafıyla kazandı. Fotoğrafta bir grup erkek iki yaşındaki Suheyb Hicazi ile üç yaşındaki ağabeyi Muhammed'in cenazelerini camiye götürürken görülüyor. Dünya Basın Fotoğrafları jürisinden Mayu Mohanna, "Bu fotoğrafın gücü yetişkinlerin öfkesi ile acısını çocukların masumiyetiyle karşı karşıya getirmesinden kaynaklanıyor" dedi.

1/ 19
Dünya Basın Fotoğrafları 2012

Emin Özmen - Türkiye

Türkiye'den Emin Özmen de Spot Haber Tek Fotoğraf kategorisinde ikinciliğe layık görüldü. Sabah gazetesi foto muhabiri Özmen'in 31 Temmuz 2012'de çektiği fotoğrafta Suriyeli muhalifler Halep'te ele geçirilen bir muhbiri sorgulayıp ve işkence ediyor.

2/ 19
Dünya Basın Fotoğrafları 2012

Chen Wei Seng - Malezya

Malezyalı Chen Wei Seng'in Spor Hareket Tek Fotoğraf kategorisinde birincilik ödülünü aldığı bu fotoğraf Batı Sumatra'da çekildi. Zorlu ve tehlikeli bir boğa yarışının ardından jokeyin rahatlığı ve neşesi kameraya böyle yansıdı.

3/ 19
Dünya Basın Fotoğrafları 2012

Daniel Berehulak - Avustralya

Getty Images fotoğrafçısı Avustralyalı Daniel Berehulak Genel Haber Hikayeler kategorisinde üçüncülüğe layık görüldü. Berehulak'ın "Dalgadan Sonra Japonya" isimli serisinde tsunami'nin Rikuzentakata sahiline verdiği zarar gözler önüne seriliyor.

4/ 19