Dünya böyle gördü

Dünya böyle gördü

Dünya böyle gördü

Türkiye'deki seçim sonuçlarını uluslararası basın dünyaya böyle duyurdu.

1/ 24
Dünya böyle gördü

AFP: Televizyon kanallarına göre, iktidar partisi önde gidiyor ancak parlamentoda çoğunluğu kaybediyor. HDP, yüzde 10 barajını geçiyor. Bu da AKP'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana ilk kez koalisyon kurmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

2/ 24
Dünya böyle gördü

NEW YORK TIMES: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerden önce sert dille eleştirdiği New York Times, Türkiye'deki seçim sonuçlarını internet sitesinde manşete taşıdı.

New York Times haberinde, "Türk seçmenler, Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir ders verdi. Erdoğan’ın partisi, Anasaya’yı yeniden yazma ve Amerikan tipi başkanlık sistemi kurma ihtirasını sona erdiren tarihi bir seçimle Meclis’teki çoğunluğunu kaybetti" denildi.

Haberde "Seçim sonuçları Sayın Erdoğan için ciddi bir başarısızlık oldu" denildi. Gazete, "Bu sonuçlar, Sayın Erdoğan'ın gücünü artırma çabalarını karaya oturttu" ifadesini kullandı.

3/ 24
Dünya böyle gördü

ASSOCIATED PRESS: Türkiye'deki parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarına göre; seçmen, iktidar partisinin anayasayı değiştirmesini istemiyor. İlk sonuçlar, Türkiye’nin iktidar partisinin Meclis’teki çoğunluğunu kaybedeceğini gösteriyor.

4/ 24