Dünya hayranlıkla izledi

Ramazan'ın en güzel süsü mahyalar, uluslararası haber ajansı Reuters'a haber oldu.

Dünya hayranlıkla izledi

İslam dünyasının kutsal ayı Ramazan'ın en güzel süsü mahyalar, uluslararası haber ajansı Reuters'a haber oldu. Reuters foto muhabiri Murad Sezer'in kareleriyle servis edilen haberde Süleymaniye, Sultanahmet ve Yeni Camii'ye çekilen mahyaların görüntüsü yer aldı. Kablolar düzenledikten sonra mahya ustaları 76 metrelik minareden halatla sarkarak ışık şeritlerini minareler arasında geriyor. Ustalar her hafta minareler üzerindeki mesajları değiştirmek üzere tekrar tırmanışa geçiyor. Mahya ustası 54 yaşındaki Kahraman Yıldız, uzmanlık için elektrikten anlamayı ve estetik duygusunun gelişmesini ilk sıraya koyuyor. Yıldız ayrıca sabır ve yükseklikten korkmamayı da ekliyor.

1/ 11
Dünya hayranlıkla izledi

Bu yıl Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’da, mahyaların 400 yıllık tarihi ve elektriğin gelmesi, Arap alfabesinden Latin alfabesine geçilmesi gibi değişikliklerin mahya geleneğine nasıl yansıdığına ilişkin bir kitap basıldı.

2/ 11
Dünya hayranlıkla izledi

1614’te Fatih Camii müezzinlerinden hattat Hafız Ahmet, iki minare arasında bir yazı hazırlayarak genç padişah I. Sultan Ahmet’e hediye eder. Padişah çok beğendiği bu uygulamayı bir gelenek haline getirmeye karar verir ve böylece ilk mahya 1617 Ramazanı’nda Sultanahmet Camii’nde kurulur. Zamanla İstanbul'daki birden fazla minaresi olan camilere yayılan mahya kurma geleneği, halk tarafından da büyük ilgiyle karşılanır.

3/ 11
Dünya hayranlıkla izledi

Osmanlı döneminde mahyalar yüzlerce gazyağı lambasıyla aydınlatılıyor ve Arap harfleriyle ifade ediliyordu. Osmanlı döneminde mahya ustası yazı veya şekli önce kareli kâğıt üzerinde planlar, her bir kareye isabet eden çizgiye göre yapılacak düğümleri hesaplardı. Sonra ayrı ayrı iplere kandiller dizilirdi.

4/ 11