Dünya saray liginin zirvesindeyiz

Dünya saray liginin zirvesindeyiz

Dünya saray liginin zirvesindeyiz

300 bin metrekare, yani elli futbol sahası büyüklüğündeki Ak Saray’da resmi açıklamaya göre bin 150 oda var. Mimarlar Odası ise bu sayının 2 binden az olmadığını açıkladı. Maliyeti de yine resmi rakamlara göre 1 milyar 350 milyon lira. Ancak Mimarlar Odası, resmi rakamın çok daha yüksek olduğunda ısrarcı. Ak Saray’da Erdoğan ailesi ve konukların kalması için 250 odalı küçük bir saray daha mevcut.

Sarayın her bir bölümü büyük titizlikle yapıldı, kullanılan eşyalar özenle seçildi. Hiçbir masraftan kaçınılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesiyle “Türkiye’nin itibarını gösteren bir külliye” yapıldı. Öyle ki Ak Saray, internet ansiklopedisi Wikipedia tarafından dünyanın en büyük sarayı olarak gösterildi. Ak Saray 289 dönümlük alanıyla birinci olurken, ABD başkanlarının makamı olan Beyaz Saray listeye bile giremedi. Peki diğer ülkelerde durum nasıl? Dünyaya yön veren ülkelerin yöneticilerinin kullandıkları makamlar ülkenin itibarıyla doğru orantılı mı? Ak Saray gibi büyük ve görkemli saraylar hangi ülkelerde var? İşte dünyadan bazı örnekler…

1/ 12
Dünya saray liginin zirvesindeyiz

Kremlin Sarayı (Rusya): Kremlin Sarayı, Rusya’nın başkenti Moskova’nın tam kalbinde yer alıyor. 1482 yılında başlayan inşa çalışmaları 13 yılda bitirilebildi. 25 bin metrekare alan üzerine kurulu Kremlin, Çarlık Rusya’sı döneminden beri Rus iktidarlarının daimi yönetim merkezi oldu. Dış yapısı yeşil, altın ve krem renginin karışımını sergilerken, sarayın içindeki dev avizeler, geniş koridorlar ve büyüleyici dekor, muazzam bir sanat gösterisi sunuyor.

2/ 12
Dünya saray liginin zirvesindeyiz

PalácIo do Planalto (Brezilya): ‘Dağlık arazilerin sarayı’ anlamına gelen yapı, Brezilya devlet başkanlarının çalışma mekânı. Yapımı tamamlandığı 1958 yılından itibaren devlet başkanlarının resmi sarayı olan Palacio do Planalto, Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlandı. 7 bin metrekare alana kurulu sarayın, devlet başkanları ve bürokratlar için ofisleri, kütüphanesi, olimpik yüzme havuzu, müzik odası, yemek ve toplantı salonları var. Brezilya’nın başkenti Brasilia’da bulunan saray, üç kattan oluşuyor.

3/ 12
Dünya saray liginin zirvesindeyiz

QuIrInal Sarayı (İtalya): İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Quirinal Sarayı, Papa 13. Gregory tarafından 1573 yılında inşa ettirildi. Roma’nın yedi tepesinin en yükseği olan Quirinal Tepesi’nde bulunan saray, yapıldığı günden bu yana 30 papa, 4 kral ve 11 cumhurbaşkanına ev sahipliği yaptı. Toplamda 110 bin metrekare alana sahip sarayın bin 200 odası var.

4/ 12