Dünyadan ilginç haberler

Dünyadan ilginç haberler

FRANSA´YI AYAĞA KALDIRAN FOTOĞRAF
Mali´de operasyonda olan Fransız askerlerinden birinin yüzünü kurukafa resimli bir fularla kapatan fotoğrafı Fransa’yı ayağa kaldırdı. Fransız haber ajansı AFP’nin çektiği ve internet üzerinden ‘dondurucu fotoğraf’ yorumlarıyla yayılan fotoğrafta, Fransız askeri ünlü video oyunu ‘Call of Duty’deki ‘Ghost/hayalet’ pozunu veriyor. Sosyal medyada büyük tartışma yaratan olay fotoğrafa tepki gösteren Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Thierry Burkhard, “Bu fotoğraf kabul edilemez. Mali hükümetinin isteği üzerine bölgede operasyon düzenleyen Fransa’nın ve hayatı pahasına orada görev yapan Fransız askerinin imajını yansıtmamaktadır” dedi.

1/ 10
Dünyadan ilginç haberler

2/ 10
Dünyadan ilginç haberler

AVUSTRALYA´DA KAYBOLMUŞ DİL CANLANDIRILDI
Kaurna dilini konuşan son kişi olarak görülen, Ivaritji de 1920´lerin sonlarında ölmüştü.Dili konuşan son kişinin ölümünden 80 yılı aşkın bir süre sonra, Kaurna dilinin özgün sesleri yeniden duyulmaya başladı.

3/ 10
Dünyadan ilginç haberler

Aborijinler ve yerli olmayan öğrencilere akşamları dil kursları veren Vincent 'Jack' Buckskin, 'Bu bireysel kimlik ve kültürel kimlikle ilgili' diyor. Buckskin, dili öğrenmenin başta oldukça zor olduğunu, İngilizce´ye hiç benzemediğini de söylüyor.Kaurna dilinde “Merhaba” demek için 'Niimarni' sözcüğü kullanılıyor. Fakat bu sözcük, 'Sen de iyi misin?' anlamına da geliyor.

4/ 10