Dünyanın en pahalı savaş gemisi

Dünyanın en pahalı savaş gemisi

 Dünyanın en pahalı savaş gemisi Temmuz'da denize indirilecek. ABD'nin yaklaşık 13 milyar dolara mal olan yeni uçak gemisi USS Gerald Ford, Eylül'de ise donanmaya katılacak. ABD'nin halihazırda bir uçak gemisinin inşası sürüyor, bir diğer uçak gemisinin inşasına ise 2018'de başlanacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde 38 yeni savaş gemisi inşa edecek ABD Deniz Kuvvetleri, bunun için 81 milyar dolarlık bütçe talep etti. Bu miktar Türkiye'nin 2015 yılı bütçesinin yaklaşık yarısına denk geliyor.

1/ 20
Dünyanın en pahalı savaş gemisi

  ABD’nin 12.9 milyar dolara mal olan yeni uçak gemisi USS Gerald Ford, Eylül ayında donanmaya katılıyor. Uçak gemisi dünyada bu güne kadar üretilmiş en pahalı savaş gemisi olma özelliği taşıyor.

2/ 20
Dünyanın en pahalı savaş gemisi

ABD Donanması’nın Satın Almadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sean J. Stackley’nin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, 2009’da inşasına başlanılan uçak gemisinin Mart ayı itibariyle yüzde 97’si tamamlandı.

3/ 20
Dünyanın en pahalı savaş gemisi

100 bin ton ağırlığında ve yaklaşık 350 metre uzunluğunda dev geminin Temmuz ayında ilk kez denize indirilerek deneneceği ve Eylül ayında da donanmaya katılacağı belirtildi.

4/ 20