Dünyanın gözü bu fuarda

Dünyanın gözü bu fuarda

Milli Savunma Bakanlığı himayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın sorumluluğunda düzenlenen IDEF'13 11’inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın açılışı TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen IDEF'13 11’inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın açılış törenine, Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev, Mısır Savunma Bakanı General Abdulfettah El Sisi, Zambiya Savunma Bakanı Geoffrey Mwamba, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, yerli ve yabancı kuvvet komutanları, müşteşarların da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

1/ 21
Dünyanın gözü bu fuarda

BİZ BARIŞTAN YANAYIZ, BARIŞ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Açılış töreninde konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış" sözünün Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel politikası olduğunu belirterek, "Biz barıştan yanayız, barış için çaba gösteriyoruz. Ne zaman ki dünyanın herhangi bir bölgesinde barışın tesisi için Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir katkısı söz konusu olsa, bu taleplere her zaman olumlu baktık, olumlu katkı vermeye çalıştık. Öyle olduğu içindir ki Afganistan'dan Aden Körfezi'ne kadar barışın, sükunun temini bakımından sorumluluk üstlendik, fedakarlık gösterdik göstermeye de gayret ediyoruz. Barış barış deyip, barışı temenni ederek barış gelmiyor. Temenni ettiğimizi temin etmemiz gerekir onun da birinci yolu güçlü bir savunma sanayiden geliyor" dedi.

2/ 21
Dünyanın gözü bu fuarda

EĞER İSTİYORSAN SULHU, SALAH CENGE HAZIR OLMAK GEREKMEKTEDİR

Çiçek, Türkiye'nin kritik bir coğrafyada bulunduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Cumhuriyet'le beraber uzun bir barış dönemi yaşamış olmamıza rağmen, çevremizin bölgemizin sadece bölgeyi karıştıran bölgeyi rahatsız eden değil dünyada büyük huzursuzluklara sebep olan büyük huzursuzluklara sebep olan çok kritik bir coğrafyada bir istikrarsız bölgede varlığımızı sürdürmeye devam ediyoruz. O nedenledir ki barış belki herkes için önemli ama bizim bölgemiz için çok daha fazla önemli. Çocukların, kadınların, yaşlıların ve tüm insanların acımasızca katledildiği ve tüm dünyanın sadece barışı temenni etmekten öte çok da fazla gayret etmediği bir bölgede elbette savunma sanayi bizim için son derece hayatidir.Anadolu'da kullanılan, "Eğer istiyorsan sulh-u salah, cenge hazır olmak gerekmektedir" sözüyle konuşmasını devam eden Çiçek, “Barışı temin etmenin yolu caydırıcı bir güce, yüksek teknolojiyi kullanan bir Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ihtiyacımızın olduğu açıktır. Bir başka sebepten daha önemlidir. Türkiye olarak yakın tarihimize baktığımızda en haklı olduğumuz davada, uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan haklarımızı kullandığımız zaman bile silah ambargosuna muhatap olup bunun acısını, bunun ezikliğini, bunun sıkıntısını da yaşamış bir ülkeyiz. Belli ki bu sıkıntıları aşmanın yolu da güçlü bir savunma sanayiden geçiyor" dedi.

3/ 21
Dünyanın gözü bu fuarda

2012’DE TOPLAM İHRACAT 1.28 MİLYAR DOLAR

Fuarın bölgenin ve dünyanın önemli savunma platformlarından biri olduğunu belirten Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise şunları söyledi;"Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları çerçevesinde, önemli projeler ve modernizasyon faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu çalışmalarda geçmişte, doğrudan alım veya ortak üretim modelleri ağırlıklı olarak kullanılmıştı. 2000'li yıllardan itibaren savunma sanayinde temel hedefimiz, öncelik verdiğimiz alanlarda kendi ürünlerimizi geliştirmek ve savunma sanayimizi uluslararası alanda rekabet edebilecek bir şekilde yapılandırmaktır. Bu politikanın somut sonuçları her geçen yıl artan bir başarıyla alınmaktadır" dedi.

4/ 21