Dünyanın mimari harikaları

Vanity Fair Dergisi, mimarlık alınında dünyanın otorite olarak kabul ettiği isimlere sorup, dünyanın yeni mimari harikalarını belirledi.

Dünyanın mimari harikaları

Vanity Fair Dergisi, mimarlık alınında dünyanın otorite olarak kabul ettiği isimlere sorup, dünyanın yeni mimari harikalarını belirledi. 52 kişilik büyük jüride, prestijli mimarlık ödülü Pritzker'e sahip Frank Gehry, Zaha Hadid, Sir Norman Foster, Tadao Ando, Jean Nouvel gibi isimlerin yanı sıra Harvard, Princeton gibi önemli üniversitelirin mimarlık bölümü dekanları da yer aldı. Yani sonuçlar tartışmaya kapalı gibi görünüyor. Jüri üyeleri, 1980 sonrasında inşa edilen eserler arasından kendi "ilk beş"lerini sıraladı. Sonuçta, İspanya'nın Bilbao şehrindeki Guggenheim Müzesi 28 oyla açık ara birinci oldu. İşte, Dünyanın Yedi Harikası'nın tahtına aday yapılar...

1. Guggenheim Müzesi, Bilbao - İspanya
İspanya'nın Bilbao şehrindeki Guggenheim Müzesi, jüriden 28 oy alarak birinci sıraya yerleşti. Pritzker Ödülü sahibi Amerikalı mimar Frank Gehry'nin imzasını taşıyan yapı, 20. yüzyılın çığır açan eserlerinin başında geliyor. Yapımı dört yıl sürdü, 1987'de açıldı. 24 bin metrekarelik alana yayılan müze, 20 galerisiyle toplam 11 bin metrekarelik sergi alanına sahip. Düzensiz ve eğri çizgileriyle, mimarideki "kontrollü kaos" ekolünün en önemli örneği sayılan müzeyi yılda ortalama 1 milyon kişi ziyaret ediyor.

1/ 23
Dünyanın mimari harikaları

2. Menil Koleksiyonu Müzesi, Houston - ABD
ABD'nin ünlü sanatsever çifti John ve Dominique de Menil'in kurduğu müzenin mimarı, Pritzker ödülü ve Amerikan Mimari Enstitüsü'nden altın madalya almış bir isim: Renzo Piano. Haziran 1987'de açılan müzede Menil çiftinin tablo, heykel, fotoğraf ve nadir kitaplardan oluşan yaklaşık 15 bin parçalık koleksiyonu sergileniyor. Ayrıca Andy Warhol, Jackson Pollock gibi sanatçıların pop art eserleri de var. İtalyan mimar Piano'nun eseri, Vanity Fair jürisinden 10 oy aldı.

2/ 23
Dünyanın mimari harikaları

3. Therme Vals Otel, Vals - İsviçre
60'lı yıllarda emlakçı Karl Kurt Vorlop, İsviçre'nin Vals bölgesindeki kaplıca sularından faydalanmak isteyenlere yönelik bin kişilik bir otel kompleksi inşa ettirdi. Daha sonra, işadamının iflası üzerine kasaba sakinleri birleşip bu kompleksi satın aldı. Yapının yeniden tasarımı için kolları sıvayan Pritzker ödüllü mimar Peter Zumthor, üç yıllık çalışma sonucunda eserini 1996'da tamamladı. Zumthor, "Dağ, taş, su. Bu üç kelimenin birliğini mimari açıdan nasıl ifade edebiliriz? Sorunun cevabı bu yapıda gizli" diye anlatıyor otel kompleksini. Aldığı dokuz oyla listede üçüncü sıraya yerleşen Therme Vals, zengin kaplıca müdavimlerinin vazgeçilmezi.

3/ 23
Dünyanın mimari harikaları

4. HSBC Ana Binası - Hong Kong
Bir banka binasının mimari şaheserler arasına gireceği aklınıza gelir miydi? Hong Kong HSBC'nin ana binası, yedi oy alarak listeye dördüncü sıradan girdi. Bu yapı, 1869'dan 1979'a kadar üç kere yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Sonunda 1979'da İngiliz mimar Sir Norman Foster'la el sıkışılmış. Altı yıl süren inşaat sürecinden sonra bina 1985'te hizmete açılmış. Yapımında 30 bin ton çelik ve 4 bin 500 ton alüminyum kullanılmış. Tasarım, feng shui ilkelerine göre yapılmış. 180 metre yüksekliğindeki bina 47 katlı.

4/ 23