Dünyanın yeni belası

‘Nijerya Talibanı’ olarak bilinen Boko Haram isimli terör örgütü, 14 Nisan'da Nijerya'da 276 kız öğrencinin kaçırılması olayı ile birlikte dünya gündemine oturdu

Dünyanın yeni belası

Yerel dilde “batı eğitimi haramdır” anlamına gelen Boko Haram’ın lideri olduğunu söyleyen bir kişinin, Nijerya'da kaçırılan kaçırılan kız öğrencilerin pazarlarda satılacağını söylediği bir video kaydı yayınlaması ile birlikte dünya kamuoyu bu örgüt üzerindeki ilgisini arttırdı.

1/ 13
Dünyanın yeni belası

Başta ABD olmak üzere birçok ülke Nijerya'ya yardıma hazır olduklarını bildirdi. ABD, kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için teknik uzmanlardan oluşan bir ekibi Nijerya’ya göndereceğini açıkladı.

2/ 13
Dünyanın yeni belası

Sosyal medyada da hızla yayılan bu olay karşısında UNICEF ve BM gibi uluslararası kuruluşlar kaçırılan kızların kurtarılmasına yönelik kampanyalar başlattı. Twitter’da açılan #BringBackOurGirls hashtagine mesajlar yağarken, kaçırılan kızların bırakılması için online imza kampanyalarına yoğun destek geliyor.

3/ 13
Dünyanın yeni belası

Kızların Nijerya’nın kuzeydoğusundaki bulunan köydeki bir okuldan kaçırılmasının üzerinden neredeyse bir ay geçmişken bugün Boko Haram örgütünden bir açıklama geldi. Örgüt lideri, ülkedeki Boko Haram'a bağlı tutukluların serbest bırakılması halinde kaçırılan kız çocuklarının geri verileceğini söyledi.

4/ 13