Dünyayı yöneten 10 kişi

Amerikan Vanity Ffair dergisinin, "Ddünyayı kontrol edenler 100" listesi yayımlandı...

Dünyayı yöneten 10 kişi

10- Al Gore
2000'de ABD'de Demokratik Parti'den başkan adayı oldu. Seçimi kaybettikten sonra siyasetten çekilen Al Gore çabalarını Küresel ısınma konusunda yoğunlaştırdı. Bu konuda yaptığı Uygunsuz Gerçek adındaki belgesel film 2007 yılında Akademi Ödülüne hak kazandı. Bu filmin yanısıra Türkiye dahil dünyanın bir çok ülkesinde bu konuda verdiği konferanslar ve diğer çalışmalar sayesinde 2007'de Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'yle birlikte Nobel Barış Ödülüne uygun görüldü.

1/ 11
Dünyayı yöneten 10 kişi

9- Angelina Jolie-Brad Pitt
Dünyanın en güzel kadınlarından Angeline Jolie (35) dünyanın en yakışıklık erkeklerinden Brad Pitt (44) ile bol çocuklu ve mutlu bir birliktelik yürütüyor. Magazin dünyasının en gözde çifti, ikili sık sık yardım organizasyonlarında boy gösteriyor.

2/ 11
Dünyayı yöneten 10 kişi

8- Abramoviç

Roman Abramovich Federasyonu'nun Saratov şehrinde dünyaya geldi. Çukotka bölgesi valiliği yaptı. İngiltere'nin Chelsea Village Spor Kulübü başkanı Yahudi asıllı işadamı. Ayrıca Sunday Times Zenginler Listesinde İngiltere'nin en zengin adamı olduğu açıklandı. Yaklaşık 23,5 milyar dolar servetin sahibi olduğu biliniyor. Forbes tarafından 2007 dünyanın en zengin 16. ve Rusya'nın 1. zengini konumunda.

3/ 11
Dünyayı yöneten 10 kişi

7- Şeyh Maktum

Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Bakanı ve veliaht prensi Şeyh Muhammed Raşid El Maktum, ülkesinin petrolden elde edilen gelirleri altyapı çalışmaları ve modern iletişim sistemlerine yatırarak önemli bir kazanç kapısını aralamış oldu. Maktum, Dubai şehrine Ortadoğu'nun en büyük gökdelenini inşaa ettiğindeyse bir çok kişinin tepkisini çekmiş ve "bilinçsiz yatırımlar" yapmakla suçlanmıştı. Günümüzde ise Şeyh Maktum'un gökdeleninin çevresinde dünyaca ünlü bir çok otel ve konferans salonu bulunuyor. Türkiye'de ATV - Sabah'ın da ortağı olan Maktum'un ismi pek çok projede de geçiyor.

4/ 11