Edirne'de Tunca ve Meriç nehirleri taştı

Edirne Belediye Başkanı Gürkan: Nehir debileri ani yükselişe geçti

Edirne'de Tunca ve Meriç nehirleri taştı

KARAR VERİLDİ

Taşkın riski nedeniyle Karaağaç Mahallesi'nde 500 kişi, Değirmenyeni Köyü'nün ise tamamı tahliye edilecek. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  taşkın riski nedeniyle Karaağaç Mahallesi'nde 500 kişinin, Değirmenyeni Köyü'nün ise tamamının tahliye edileceğini açıkladı.

1/ 11
Edirne'de Tunca ve Meriç nehirleri taştı

"DEBİ ANİDEN YÜKSELDİ"

Gürkan, debisi yükseldiği için taşan Tunca Nehri çevresinde incelemelerde bulundu. Gürkan, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, dün gece, nehirlerde ciddi bir su yükselmesi ve tehdidi olduğunu söylediklerini anımsattı. Arda Nehri'nin debisinin 1573 metreküp/saniye, Meriç Nehri'nin debisinin ise ise 1200'ler seviyesinde olduğunu belirten Gürkan, şöyle konuştu:

2/ 11
Edirne'de Tunca ve Meriç nehirleri taştı

"Nehir debileri, umulandan ve beklenenden daha çok ani bir yükselişe geçti ve bunun artacağında endişe ediyoruz. DSİ yetkilileri de bununla ilgili uyarıda bulunuyorlar. Vali Bey ile birazdan kriz masasını toplayacağız. Büyük ihtimalle Karaağaç Semtimizin Arda Nehri'ne en yakın noktasındaki Göl Mahallesi'ni boşaltma kararı vereceğiz. Çünkü bu tür durumlarda mal güvenliği öncesi can güvenliğini sağlamamız gerekiyor."

3/ 11
Edirne'de Tunca ve Meriç nehirleri taştı

"VATANDAŞLARIMIZI UYARDIK"

Gürkan, şu anda Karaağaç yolunda su birikmeye başladığını, nehrin geçtiği Söğütlük olarak bilinen noktada her aşırı yağıştan sonra taşkın oluştuğunu ifade etti. Devlet Su İşleri ve belediye ekiplerinin yola balans malzemeleri atacağını dile getiren Gürkan, şöyle devam etti:

4/ 11