Elmanın fiyatı dip yaptı !

Elmanın fiyatı dip yaptı !

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada elma konusunda Rusya'nın ambargo uygulaması ve Ortadoğu pazarı üzerindeki karşıklığın devam etmesi nedeniyle ürünün yeterli talebi görmediğini söyledi. 

 

 

1/ 12
Elmanın fiyatı dip yaptı !

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı  Şemsi Bayraktar, elmada son yıllarda yaşanan sorunların bir türlü bitmediğini  belirterek, "Elmada, Rusya ambargosu ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam  etmesi nedeniyle rekolte artışı çiftçimizin yüzünü güldürmedi. Yetersiz talep  nedeniyle üretici fiyatı, geçen yılın 45-50 kuruş altında seyrediyor."  ifadelerini kullandı.

 

2/ 12
Elmanın fiyatı dip yaptı !

Bayraktar, yazılı açıklamasında, elma üretiminde dünya da üçüncü  sırada olan Türkiye'nin bu yıl, 2,9 milyon ton dolaylarında elma üreteceğini belirtti.

 

3/ 12
Elmanın fiyatı dip yaptı !

Son yıllarda elma üretiminin 2,6 milyon ton ile 3,1 milyon ton  arasında seyrettiğini aktaran Bayraktar, "Türkiye, dünya elma üretiminden  yaklaşık yüzde 3,8 pay alıyor. Elmada ülkemiz büyük bir üretim potansiyeline  sahip. Buna karşın tüketimimiz 2,2 milyon tonu, ihracatımız 142 bin tonu ancak  buluyor. Elmanın 300 bin tona yakınını da üretim ve kullanımda kaybediyoruz.  Üretim 2,6-2,7 milyon tonun üzerine çıkınca talep yetersizliği yaşanıyor. Bu sene de bunu görüyoruz. Geçen yıl, üreticide 80 kuruş ile 1 lira 20 kuruş arasında değişen fiyat 35 kuruş ile 70 kuruş arasına indi. Elmada, Rusya ambargosu ve  Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle rekolte artışı  çiftçimizin yüzünü güldürmedi. Yetersiz talep nedeniyle üretici fiyatı, geçen yılın 45-50 kuruş altında seyrediyor." ifadelerini kullandı.

4/ 12