Emlakta en gözde bölgeler

İşte 14 büyük kentin en değerlenecek yerleri.

Emlakta en gözde bölgeler

Ekonomist İstanbul’dan Mersin’e, Kayseri’den Konya’ya 14 büyük kentin ve artık bir kent kadar büyük olan Bodrum’un yeni kentsel gelişim bölgelerini araştırdı ve daha el değmemiş bölgelerdeki arazi fiyatlarını yatırımcılar için araştırdı.

1/ 17
Emlakta en gözde bölgeler

MERSİN


MERSİN-ERDEMLİ ARASI YATIRIMA UYGUN

Mersin’in önümüzdeki dönemde gelişmeye açık bölgeleri arasında Yenişehir ilçesi sınırları içerisinde kalan CarrefourSa’nın çevresi, Kocavilayet Mahallesi ile Mezitli ilçesi gösteriliyor.

Mersin Tüm Emlakçılar Meslik Odası Başkanı Selim Madenli, bu bölgelerdeki gelişim potansiyelinin 10 yıl daha devam edeceğini öngörüyor. Mezitli İlçesi’nde yer alan arsaların da çok kazançlar sağladığını söyleyen Madenli, “Mersin Büyük Şehir Belediyesi, hizmet sınırlarını Mezitli’ye kadar genişletti. Bu bölgedeki altyapı hizmetlerinin gelişmesi ile bölge gelişti” diyor. Madenli, Mersin’in gelişmeye açık bölgelerindeki geyrimenkul fiyatları hakkında ise şu bilgileri veriyor:

“Buralardaki tarlaların metrekaresi 15 ila 30 lira, konut imarlı arsaların fiyatları ise 150 ile 300 lira arasında değişiyor. Konutların fiyatları ise 130 bin liradan başlayıp, 600 bin liraya kadar çıkıyor. Tarsus’a kadar olan bölge (Huzurkent) turizm bölgesi ilan edildi. Buradaki arsaların birinci paraseli kapatıldı. İkinci ve üçüncü parsellerde yer alan arsaların fiyatı 10 ile 30 lira arasında değişiyor. Mersin ile Erdemli arasındaki bölgede büyük inşaat şirketleri konut üretiyor. Buradaki denize sıfır konut imarlı arsaların metrekare fiyatı 150 ila 200 lira arasında değişiyor. İkinci parsellerdeki arsalar ise 50-100 lira arasında satılıyor. Buralardaki yazlık konutların fiyatları ise 50 bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar çıkabiliyor. Gelişme potansiyeli olan bu bölgelerin imar durumları (0,90,1.25,1.5) emsal yoğunlukta.”

2/ 17
Emlakta en gözde bölgeler

ESKİŞEHİR


BATIYA DOĞRU GİDEN HER YERDE YATIRIM YAPILABİLİR

Eskişehir, batıya doğru yani Bursa yoluna doğru gelişme gösteriyor. Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, gayrimenkul açısından çıkışta olan bölgeler arasında; Batıkent Mahallesi, Bursa yolu, Zincirlikuyu Mahallesi, Vişnelik Mahallesi-Vişnelik Evleri, Savoza Mahallesi, Eski Bağlar ve Karabayır Bağları’nı gösteriyor.

Çelik, çıkışta olan bölgelerdeki arsa fiyatları hakkında ise şu bilgileri veriyor:

“Batıkent Mahallesi ve Bursa Yolu’ndaki konut imarlı arsaların dönümü 130 ile 250 bin lira arasında satılıyor. Zincirlikuyu Mahallesi’nde imarlı arsaların bir dönümü 45 ila 60 bin lira, Vişnelik Mahallesi’ndeki konut imarlı arsaların metrekare birim fiyatı 800 ile1000 lira,

Vişnelik Evleri’ndeki konut imarlı arsaların metrekare fiyatları ise 1000 ila bin 500 lira arasında değişiyor. Karabayır Bağları’nda ise imarlı arsaların metrekare fiyatı 80 liradan başlayıp 200 liraya kadar çıkabiliyor. Savoza Mahallesi’ndeki konut imarlı arsaların metrekare birim fiyatları 300 ila 700 lira, Eski Bağlar’daki konut imarlı arsaların metrekare birim fiyatları ise 700 ila bin 500 lira arasında değişiyor.”

3/ 17
Emlakta en gözde bölgeler

KAYSERİ


MALATYA VE SİVAS YOLLARI İLE GESİ BÖLGESİ ÇOK GÖZDE

Bir sanayi kenti hüviyetine bürünen Kayseri, gayrimenkul açısından Orta Anadolu Bölgesi’nin en değerli illerinden birisi haline geldi. İlde özellikle ticari arsaların fiyatlarında son birkaç yılda gözle görülür artışlar yaşandı. Kayseri, konutta doğuya doğru, sanayide ise batıya doğru gelişiyor.

Kayseri’nin şu anda çıkışta olan bölgeleri olarak Alpaslan Mahallesi, Kılıçaslan Mahallesi, Gültepe Mahallesi ve eski Kayseri’nin merkeze yakın mahalleleri gösteriliyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekaresi 1000 liradan başlayıp 2 bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. Yine aynı yerlerdeki konutlar ise 80-150 bin Euro arasında.satılıyor.

Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Kazım Karabekir Temel, önümüzdeki birkaç yılda Malatya Mimarsinan ve Sivas yolu ile Gesi bölgesinin en çok prim yapacak bölgeler olduğunu öngörüyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatlarının 100 ila 200 lira arasında olduğunu kaydeden Temel, buralardaki dairelerin ise 30 ile 50 bin Euro arasında değişen fiyatlarlardan satıldığını belirtiyor.

4/ 17