En acı kader ortaklığı

En acı kader ortaklığı

En acı kader ortaklığı

Manisa Soma’da 13 Mayıs günü yaşanan maden faciasının en trajik öykülerinden biri İzmir’in Kınık ilçesi Köseler Mahallesi’nden çıktı. Hayatını kaybeden aynı köyden iki maden işçisi de evli ve birer kız çocuğu babasıydı. En acısı ise ikisinin eşleri de ikinci çocuklarına hamile. İki madenci, doğacak ikinci çocuklarını göremeden ölüme gitti, yakınları perişan oldu.

(DHA)

1/ 10
En acı kader ortaklığı

Faciaya en fazla kurban veren bölgelerden Köseler’de 15 evde 15 ayrı dram var. Faciada can veren Ahmet Şen’in eşi Selda Şen’in 4 aylık, Nihat Kayrak’ın eşi Şerife Kayrak’ın ise 2 aylık hamile olması iki aileyi kader ortağı yaptı. Birer kız çocuğu babası olan iki işçi, birlikte ölüme gitti. Eşleri ise kızları ve kucaklarına almak için gün saydıkları bebekleriyle geride kaldı.

2/ 10
En acı kader ortaklığı

Üç yaşındaki Rukiye’nin annesi Selda Şen, eşiyle işe gitmeden önceki son konuşmasını gözyaşları içinde anlattı: “Eşim bir erkek çocuğu olacağı için çok sevinçliydi. Kendi ismini koyacağını söylüyordu. Ancak onu göremeden öldü. İşe gitmeden önce son kez yaptığımız görüşmede, balkona çıktı, ‘Şu dağlara bak, yemyeşil’ dedi, ‘Kızıma doyamıyorum’ dedi. ‘Oğlum olacak’ diye çok seviniyordu. ‘Adımı koyacağım’ dedi ve işe gitti.”

3/ 10
En acı kader ortaklığı

Köseler Mahallesi’nden madene çalışmaya giden 6 yaşındaki Sümeyra’nın babası Nihat Kayrak’ın eşi Şerife Kayrak’ın hamile olduğunu işe gitmeden bir gün önce öğrendiği ortaya çıktı. Eşini kaybettiği için büyük üzüntü yaşayan ve ağzını bıçak açmayan Şerife Kayrak’ın kayınvalidesi Kezban Kayrak, “Gelinim iki aylık hamile. Oğlum da işe gittiği gün müjdeli haberi öğrenmişti ve çok mutlu olmuştu. Ama bir daha dönemedi. O gün eşinin hamile olduğunu öğrenmeseydi, bir çocuğu daha olacağını bilmeden gidecekti.” dedi.

4/ 10